Zawieszenie działalności - jak zawiesić działalność gospodarczą? Gdzie złożyć wniosek?

2022-12-30 17:39
Zawieszenie działalności - jak zawiesić działalność gospodarczą? Gdzie złożyć wniosek?
Autor: Gettyimages Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą? Na czym polega zawieszenie działalności?

O zawieszeniu działalności w 2022 roku zdecydowało o ponad 30% więcej firm niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W styczniu 2023 wejdą w życie kolejne zmiany, m.in. zasad naliczania składek oraz podatków. Do tego dochodzą rosnące ceny gazu i innych paliw. To wszystko przełoży się na koszty prowadzonej działalności. Nie dziwi więc, że małe i mikro firmy rozważają zawieszenie działalności. Jak zatem sprawnie zawiesić działalność gospodarczą? Gdzie złożyć wniosek?

W pierwszych dziesięciu miesiącach br. do rejestru CEIDG wpłynęło 278,1 tys. wniosków o zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 31,1% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W opinii ekspertów, IV kwartał 2022 i początek nowego roku to będzie czas masowo zawieszanych bądź likwidowanych firm.

Czytaj więcej: Wnioski o likwidację firmy - aż 160 tysięcy w tym roku. Z rynku znikają jednoosobowe firmy

Kiedy firma może zawiesić działalność

Działalność gospodarczą można zawiesić z dowolnego powodu. Nie muszą to być tylko kłopoty finansowe i niemożność osiągania zakładanych przychodów. Działalność można zawiesić także ze względu na stan zdrowia, działalność sezonową czy przyczyny osobiste. Powód nie jest istotny dla urzędu. Nie musimy go też podawać we wniosku o zawieszeniu działalności.

Należy pamiętać, że działalność można zawiesić tylko w przypadku, jeśli firma nie zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Jeżeli firma zatrudnia na umowę zlecenie, to ma prawo do zawieszenia działalności gospodarczej. 

Najważniejsza korzyść z zawieszenia działalności to brak konieczności opłacania składek ZUS i podatków dochodowych.

Na jak długo można zawiesić działalność?

Działalność gospodarczą można zawiesić na dowolny okres  i dowolną ilość razy. Okres zawieszenia działalności nie może być jednak krótszy niż 30 dni. Działalność można zawiesić także bezterminowo, tj. bez podawania daty do której działalność będzie zawieszona.

Wniosek o zawieszenie działalności można złożyć w dniu faktycznego zawieszenia działań firmy, wcześniej lub też później. Zawieszenie działalności firmy dla urzędów będzie obowiązywać od daty wskazanej we wniosku.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności gospodarczej w przypadku firmy jednoosobowej jest bardzo proste - wystarczy złożyć wniosek w CEIDG. Informacja o zawieszeniu automatycznie zostanie przekazana do ZUS i/lub KRUS, a także do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz do Głównego Urzędu Statystycznego.

W przypadku spółki cywilnej zawieszenie działalności należy zgłosić najpierw do GUS i REGON, nie później niż 7 dni od dnia zawieszenia spółki cywilnej, następnie do urzędu skarbowego na formularzu NIP-2, nie później niż 7 dni od dnia zawieszenia spółki cywilnej. Dopiero po tym w CEIDG należy potwierdzić zawieszenie działalności spółki cywilnej. Ważne też aby na wniosku o zawieszeniu działalności spółki znalazły się podpisy wszystkich wspólików.

Gdzie złożyć wniosek o zawieszenie działalności?

Wniosek o zawieszenie działalności można złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy. W przypadku Warszawy wniosek o zawieszenie działalności można też złożyć w urzędach dzielnic.

Najsprawniej zawieszenia działalności można dokonać online na biznes.gov.pl.

  • wybierz usługę "Zmień dane w CEIDG"
  • zaloguj się przez profil zaufany
  • wypełnij formularz

Jeżeli wniosek złożony drogą elektroniczną jest niepoprawny, system teleinformatyczny CEIDG niezwłocznie cię o tym poinformuje. Tak samo się stanie w przypadku wniosku wysłanego pocztą. Urząd poprosi o stawienie i korektę wniosku.

Zmiana we wpisie pojawi się w CEIDG w ciągu jednego dnia roboczego od złożenia wniosku.

Ile kosztuje zawieszenie działalności?

Zawieszenie działalności gospodarczej w CEIDG jest bezpłatne.

Zawieszenie działalności a składka zdrowotna

W okresie zawieszenia działalności firma nie musi odprowadzać składek ZUS, odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy ani składać deklaracji VAT-7 za okres zawieszenia. 

Inaczej jest w przypadku składki zdrowotnej. Od tego roku opłacanie składki zdrowotnej wygląda inaczej w przypadku ryczałtowców, a inaczej w przypadku firm rozliczających się podatkiem liniowym oraz według skali podatkowej. A zatem inaczej też będzie wyglądać opłacanie składki zdrowotnej w okresie zawieszenia działalności.

Jednoosobowa działalność, która rozlicza się ryczałtem nie opłaca składki zdrowotnej jedynie wtedy, gdy okres zawieszenia obejmuje pełny miesiąc kalendarzowy. W sytuacji jednak gdy zawieszenie obejmuje niepełny miesiąc kalendarzowy, składkę zdrowotną za ten miesiąc należy uiścić w pełnej wysokości. 

W przypadku osób na podatku liniowym oraz  skali podatkowej, wysokość składki zdrowotnej wyliczana jest na podstawie osiągniętego w danym miesiącu dochodu. W tym przypadku, ewentualne dochody osiągnięte w okresie zawieszenia działalności w ogóle nie wliczają się do podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Należy jednak pamiętać, iż w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca może uzyskiwać przychody tylko z nielicznych źródeł (m.in. sprzedaż środków trwałych oraz przychody finansowe).

Należy pamiętać, iż prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych wygasa po 30 dniach od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak odwiesić działalność?

Jeśli we wniosku o zawieszenie działalności była wskazana data wznowienia działalności, to wznowienie następuje automatycznie.

Jeśli zawieszenie działalności było bezterminowe, to jej odwieszenia należy dokonać w CEIDG. O odwieszeniu działalności również nie musimy informować urzędu skarbowego ani ZUS. Urzędy te otrzymają informację z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej automatycznie. Wniosek o odwieszenie także można złożyć w dniu odwieszenia, wcześniej lub później.

Może zainteresuje Cię także:

Źródło: biznes.gov.pl; ZUS

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany