Założenia ustawy o odpadach przyjęte przez Radę Ministrów

2010-07-08 21:00

Rada Ministrów przyjęła 8 lipca 2010 r. założenia do projektu ustawy o odpadach, stanowiącej transpozycję dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów, czyli podstawowego aktu prawnego dotyczącego gospodarki odpadami w Unii Europejskiej.

Dyrektywa ustanawia nowe cele w gospodarce odpadami. Pierwszym z nich jest obowiązek wprowadzenia do 2015 r. selektywnej zbiórki odpadów - przynajmniej w odniesieniu do papieru, metalu, plastiku i szkła. Do 2020 r. powinno zwiększyć się wagowo do 50% przygotowanie do ponownego wykorzystania i recykling materiałów odpadowych, takich jak papier, metal, plastik i szkło z gospodarstw domowych i w miarę możliwości innego pochodzenia, pod warunkiem, że te strumienie odpadów są podobne do odpadów z gospodarstw domowych. Do tego samego roku powinno być również zwiększone wagowo do minimum 70% przygotowanie do ponownego wykorzystania, recyklingu i innych sposobów odzyskiwania materiałów, w tym wypełniania wyrobisk, gdzie odpady zastępują inne materiały, w odniesieniu do innych niż niebezpiecznych odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Projekt wprowadza nowe definicje, takie jak: bioodpady, sprzedawca odpadów (dealer), pośrednik w obrocie odpadami (broker), przetwarzanie jak również określa procedurę umożliwiającą uznanie przedmiotów lub substancji za produkty uboczne oraz wskazującą, kiedy dana substancja traci status odpadu. Ponadto szerzej opisane zostały sposoby postępowania z odpadami poprzez dodanie działań polegających na przygotowaniu odpadów do ponownego użycia.

Zmiany w przepisach nowej ustawy o odpadach wpływać będą przede wszystkim na działania podmiotów operujących w sektorze gospodarki odpadami, a także organów administracji, prowadzących postępowania administracyjne na mocy przepisów ustawy o odpadach.

Zobacz koniecznie: Założenia do projektu ustawy o odpadach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej