Zakaz palenia węglem w Warszawie od 1 października 2023

2022-04-26 17:09

Zakaz palenia węglem w Warszawie od 1 października 2023, a w „obwarzanku” warszawskim od 1 stycznia 2028 - taką decyzję podjęto na Sejmiku woj. mazowieckiego 26 kwietnia. Nowelizacja Uchwały Antysmogowej wprowadza ponadto zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego.

W końcu zakaz palenia węglem w Warszawie

Radni Warszawy zdecydowali o zakazie palenia węglem:

 • od 1 października 2023 - zakaz palenia węglem w granicach administracyjnych Warszawy;

 • od 1 stycznia 2028 - zakaz palenia węglem w powiatach wokół Warszawy, tj.:

  • grodziskim,
  • legionowskim,
  • mińskim,
  • nowodworskim,
  • piaseczyńskim,
  • pruszkowskim,
  • otwockim,
  • wołomińskim,
  • warszawskim zachodnim.

Dodatkowo wprowadza się zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego. Poza tym zapisem uchwała nie zakazuje spalania drewna ani w kominkach, ani kotłach.

To bardzo ważny dzień dla warszawiaków i mieszkańców gmin okalających stolicę – decyzję radnych skomentował Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i lider Warszawy Bez Smogu - Szanse na oddychanie czystym powietrzem w stolicy w kolejnych sezonach grzewczych właśnie znacząco wzrosły. Gratulujemy radnym Sejmiku tak fundamentalnej i przełomowej decyzji. To również decyzja mająca wymiar symboliczny – w stolicy państwa uzależnionego od węgla nie będzie można spalać tego paliwa.

Zakaz palenia węglem w Krakowie przyniósł efekty

Zakaz palenia węglem i drewnem obowiązuje w Krakowie już 3 lata i widać wymierne korzyści z regulacji antysmogowych. W efekcie regulacji zlikwidowano ok. 40 tysięcy kopciuchów. Od tego czasu odnotowuje się znaczną poprawę jakości powietrza: stężenia PM10 oraz rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły o ponad 40%. Taka poprawa jakości powietrza przełożyła się również na poprawę zdrowia mieszkańców.

Z badań prof. Czarnobilskiej wynika że w Krakowie, w latach 2008-2018 obserwuje się spadek przypadków astmy u dzieci w wieku 7-8 lat z 22% do 9% badanej grupy - to prawie trzykrotny spadek. U dzieci starszych (16-17 lat) spadek był jeszcze wyższy: z 22% do 5% badanej grupy. Dzięki zakazowi spalania węgla również mieszkańcy Warszawy i okolic mają szansę na lepsze powietrze.

Badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza pokazało, ze aż 67% respondentów popiera zakaz spalania węgla w Warszawie i 57% popiera zakaz na obrzeżach miasta.

Szybsza wymiana kopciuchów

Przyjęty zakaz palenia węglem przyczyni się do szybszej wymiany kopciuchów na terenie Warszawy. W stolicy wciąż dymią 10803 kopciuchy, a na ich wymianę mieszkańcy mają teraz czas do 1 stycznia 2023 roku.

W ostatnich miesiącach ceny paliw odnotowały bardzo wysokie wzrosty. Według badań zleconych przez PAS w od stycznia 2021 do marca 2022 ceny węgla w Polsce wzrosły średnio o 101% (średnia cena groszku to 1980 zł/t). Obecnie na Mazowszu węgiel jest jeszcze droższy. Na składach w Warszawie ceny dochodzą do 2200 zł, a w Ostrołęce cena waha się pomiędzy 1950 a 2200 zł. Sprzedawcy spodziewają się dalszego wzrostu cen. Rezygnacja ze spalania węglem ma zatem sens nie tylko ze względu na ochronę powietrza, ale także ze względów ekonomicznych. Korzystanie z tego paliwa staje się dużo droższe od innych opcji.

Polski Alarm Smogowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej