Wniosek o zamrożenie cen prądu dla rolników 2023. Do kiedy trzeba złożyć oświadczenie, aby mieć niższą cenę za prąd?

2023-02-02 8:07
Wniosek o zamrożenie cen prądu dla rolników 2023
Autor: Getty Images Wniosek o zamrożenie cen prądu dla rolników 2023 - aby mieć niższe ceny prądu trzeba złożyc oświadczenie

Rolnicy mogą mieć niższe ceny prądu w 2023 roku, gdyż są w grupie z najwyższym limitem zużycia prądu, do którego będzie obowiązywało zamrożenie cen energii. Aby skorzystać z tego przywileju, trzeba złożyć oświadczenie. Podpowiadamy, jakie dokumenty, gdzie i do kiedy trzeba złożyć.

Aby chronić odbiorców energii elektrycznej, rząd zaproponował rozwiązanie nazwane Tarczą Solidarnościową. Zakłada ona, że ceny energii w 2023 roku będą zamrożone na poziomie z 2022. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku weszła w życie 18 października 2022 roku i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023.

Spis treści

 1. Wniosek o zamrożenie cen prądu dla rolników do 3 tys. kWh
 2. Rolnicy muszą złożyć oświadczenie żeby mieć tańszy prąd w 2023
 3. Gdzie znaleźć wzór oświadczenia o wyższym limicie?
 4. Jakie dokumenty rolnicy muszą załączyć do oświadczenia?
 5. Do kiedy trzeba złożyć oświadczenie?
 6. Co po przekroczeniu limitu 3 tys. kWh?
 7. Niższe ceny prądu 2023 dla rolników, a 10% rabatu z tytułu oszczędzania energii

Wniosek o zamrożenie cen prądu dla rolników do 3 tys. kWh

W 2023 roku Polacy nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do określonego limitu. Ceny prądu mają zostać zamrożone na poziomie z 2022 roku:

 • do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
 • do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
 • do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Rolnicy muszą złożyć oświadczenie żeby mieć tańszy prąd w 2023

Aby skorzystać z zamrożenia cen prądu do limitów 2 600 kWh i 3 000 kWh w 2023 roku niezbędnym jest złożenie oświadczenia do sprzedawcy energii elektrycznej (zakładu energetycznego).

Oświadczenie można złożyć w postaci:

 • papierowej lub
 • elektronicznej (profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny).

Wydruk oświadczenia z podpisem składa się w siedzibie sprzedawcy energii lub w formie przesyłki listowej, za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Gdzie znaleźć wzór oświadczenia o wyższym limicie?

Oświadczenie można pobrać ze strony internetowej sprzedawcy energii, są dostępne na stronach PGE, Tauron, Enea, Energa.

Jakie dokumenty rolnicy muszą załączyć do oświadczenia?

Rolnicy muszą załączyć do oświadczenia kopię decyzji o wymierzeniu za 2022 rok podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające z wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej.

Do kiedy trzeba złożyć oświadczenie?

Oświadczenie należy złożyć najpóźniej 30 czerwca 2023 roku.

Co po przekroczeniu limitu 3 tys. kWh?

Po przekroczeniu wskazanego zużycia (dla rolników 3000 kWh), każda kolejna zużyta kWh, będzie rozliczana według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego dostawcy z 2023 roku lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Trzeba wiedzieć, że rząd wprowadził również mechanizm ceny maksymalnej. Zgodnie z zapisami Ustawy, niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami stosowana będzie cena za obrót energią elektryczną tzw. cena maksymalna na poziomie:

 • 693 zł/MWh – w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych (dla rolników po przekroczeniu rocznego limitu 3 tys. kWh).
 • 785 zł/MWh – w przypadku jednostek samorządu terytorialnego, odbiorców użyteczności publicznej oraz mikro, małych i średnich Przedsiębiorstw (pod warunkiem złożenia oświadczenia),

Niższe ceny prądu 2023 dla rolników, a 10% rabatu z tytułu oszczędzania energii

Ponadto, zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą, jeśli między 1 października 2022 r. a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy swoje zużycie o co najmniej 10% w porównaniu z okresem od 1 października 2021 do 31 grudnia 2022, to w 2024 r. sprzedawca zaoferuje mu upust w wysokości 10% kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej