Własna działalność a emerytura. Ile wynosi najniższa emerytura z działalności gospodarczej? Jak zwiększyć emeryturę prowadząc działalność gospodarczą?

2024-04-17 14:40
Emerytura przedsiębiorcy
Autor: Szymon Starnawski

Większość przedsiębiorców to prowadzący jednoosobową działalność. Jest ich około 2,5 mln. Nie mogą liczyć na wysokie świadczenia, ponieważ opłacają składki emerytalne w najniższej dopuszczalnej wysokości. Czeka ich emerytura w wysokości najniższej krajowej. Jak można zwiększyć świadczenia emerytalne?

Spis treści

  1. Ile wynosi najniższa emerytura z działalności gospodarczej?
  2. Jak zwiększyć emeryturę prowadząc działalność gospodarczą?
  3. IKZ i IKZE – dodatek do emerytury
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

Ile wynosi najniższa emerytura z działalności gospodarczej?

Nie ma różnicy pomiędzy najniższą emeryturą krajową a najniższą emeryturą przedsiębiorców. To gwarantowana kwota po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, mających staż pracy lub udokumentowane okresy składkowe i nieskładkowe ZUS wynoszące 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

W przypadku, gdy suma składek zgromadzonych na funduszu emerytalnym ubezpieczonego nie jest wystarczająca do wypłaty kwoty minimalnej, ale spełnia on powyższe warunki kwota miesięcznego świadczenia jest podwyższana z urzędu do ustalonej w danym okresie minimalnej emerytury.

Kwota minimalnego świadczenia emerytalnego jest co roku waloryzowana. W przypadku gdy inflacja przekracza 5% świadczenie jest waloryzowane dwukrotnie w ciągu roku. Od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1780,96 zł brutto, czyli 1620,67 zł na rękę.

Jak zwiększyć emeryturę prowadząc działalność gospodarczą?

Przedsiębiorca może zwiększyć swoją emeryturę poprzez wydłużenie okresu opłacania składki na ubezpieczenie społeczne ZUS, opłacanie składek w kwocie wyższej niż minimalna lub zastosowanie obu tych możliwości.

Według serwisu bank.pl przedsiębiorca, który opłacał składki emerytalne w najniżej wysokości przez 45 lat otrzyma emeryturę wynoszącą trzykrotność składki w momencie przejścia na emeryturę. Opłacając składkę minimalną w 2024 r. otrzyma 2400 – 2700 zł emerytury. Jeśli mógł deklarować przez okres składkowy wyższą kwotę, np. o 20% wówczas o tyle mniej więcej wzrośnie jego świadczenie, czyli 2880 zł – 3240 zł.

Z wyliczeń ZUS przedsiębiorca urodzony w 1974 r., który odprowadzał składki w wysokości minimalnej przez 40 lat i przejdzie na emeryturę w 2039 r. otrzyma emeryturę w wysokości 3787 zł; kwota ta będzie wyższa od prognozowanej na ten rok minimalnej emerytury o 331 zł. 

Czytaj też: Mikrorachunek podatkowy 2024 - jak znaleźć i wygenerować swój mikrorachunek? Czy każdy musi mieć mikrorachunek podatkowy?

IKZ i IKZE – dodatek do emerytury

Comiesięczną emeryturę ZUS mogą uzupełniać świadczenia z Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKZ) lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Można lokować środki na obu kontach ubezpieczeniowych. To produkty ubezpieczeniowe dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Oferują je towarzystwa ubezpieczeniowe. Wpłaty są przez nie inwestowane a wypracowany zysk powiększa wpłacone środki. IKE i IKZE różnią się regulacjami podatkowymi.

Środki z IKE są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych tylko wówczas, kiedy osoba je gromadząca wypłaci je po ukończeniu 60. roku życia lub nabyciu praw emerytalnych i ukończeniu 55. roku życia. Dodatkowym warunkiem jest dokonywanie wpłat na konto IKE przez 5 lat, niekoniecznie następujących po sobie lub dokonanie ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem wniosku o dokonanie wypłaty. Limit rocznych wpłat na IKE wynosi w 2024 r. 23 472 zł.

IKZE można odliczać od podatku. Już w pierwszym roku oszczędzania suma wpłat IKZE odliczona może zostać od podstawy opodatkowania w rocznym zeznaniu PIT.

IKZE oferuje przedsiębiorcom wyższy o 30% limit rocznych wpłat, czyli 14 083,20 zł zamiast 9388,80 zł dla pozostałych ubezpieczonych.

W momencie wypłaty kapitału IKZE po ukończeniu 65. roku życia trzeba zapłacić 10% podatek od całości zgromadzonych funduszy. Nie trzeba płacić podatku kapitałowego.

źródła: gov.pl. bank.pl, ZUS

Przepiękne Pole Mokotowskie wiosną 2024. Musisz zobaczyć te zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej