Wiemy od kiedy obowiązkowa fotowoltaika w Polsce! Dotyczy wszystkich budynków. UE postanowiła

2024-03-13 14:31
od kiedy obowiązkowa fotowoltaika w Polsce
Autor: gettyimages Fotowoltaika już niedługo będzie obowiązkowa dla wszystkich budynków w Polsce - ma to przyspieszyć dekarbonizację całej UE

Fotowoltaika ma być obowiązkowa na wszystkich budynkach! Taki wymóg wprowadza nowelizacja tzw. dyrektywy budynkowej, którą Parlament Europejski przegłosował 12 marca 2024. Od kiedy fotowoltaika obowiązkowa w Polsce?

Spis treści

  1. Obowiązek montażu fotowoltaiki, czyli plan REPower EU
  2. Od kiedy fotowoltaika w Polsce będzie obowiązkowa?
  3. Obowiązek montażu fotowoltaiki ma przyśpieszyć dekarbonizację
Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Obowiązek montażu fotowoltaiki, czyli plan REPower EU

Plan REPower EU przygotowany przez Komisję Europejską zakłada wprowadzenie w najbliższej przyszłości obowiązku montażu systemów fotowoltaicznych na budynkach publicznych i komercyjnych, a nawet budynkach mieszkalnych. Nowelizacja dyrektywy budowlanej z dnia 12 marca 2024 stanowi etap wprowadzania w życie założeń projektu REPowerEU.

UE postuluje również wdrażanie przez kraje członkowskie odpowiednich programów, które zwiększą opłacalność fotowoltaiki oraz obniżą koszty za energię wśród mniej zamożnych odbiorców.

Od kiedy fotowoltaika w Polsce będzie obowiązkowa?

Do 2030 roku instalacje fotowoltaiczne powinny być stopniowo montowane na budynkach publicznych i niemieszkalnych – zależnie od ich wielkości, a także na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych. O szczegółowych warunkach i terminach będą decydować poszczególne państwa, zależnie czy będzie to wykonalne z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia.

Nowa dyrektywa określa, że od 2030 r. każdy nowy budynek mieszkalny w Unii ma być wyposażony w panele słoneczne - o ile jednak będzie to ekonomicznie uzasadnione i technicznie wykonalne.

Obowiązek montażu fotowoltaiki ma przyśpieszyć dekarbonizację

Plan REPower EU ma przyspieszyć dekarbonizację Unii Europejskiej i jak najszybciej zmniejszyć zależność UE od importu rosyjskiego gazu i ropy. Według założeń Komisji Europejskiej inwestycje w odnawialne źródła energii w 2030 roku mają odpowiadać za 45% konsumpcji energii elekt w UE.

Proces ten wymaga ułatwienia i przyspieszenia procesu uzyskiwania pozwoleń, który wydłuża czas przygotowania projektów do budowy. W Polsce rozwój elektrowni fotowoltaicznych jest od strony technicznej wstrzymywany przez brak dostępności mocy przyłączeniowych i stanem infrastruktury sieciowej. Polscy deweloperzy bardzo często spotykają się z odmowami warunków przyłączenia do sieci dla nowych projektów wydawanych przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej