Wiek emerytalny w Polsce 2024 - jaki jest? Czy będzie nowy wiek emerytalny? Od kiedy?

2024-02-12 14:56
Czy będzie nowy wiek emerytalny?
Autor: Szymon Starnawski

Dyskusję o wieku emerytalnym wywołała 29 stycznia 2024 r. wypowiedź ministry do spraw równości Katarzyny Kotuli o niższym wieku przechodzenia kobiet na emeryturę, jako rodzaju ich dyskryminacji. Czy rząd szykuje jakieś zmiany?

Spis treści

  1. Wiek emerytalny w Polsce
  2. Czy będzie nowy wiek emerytalny w Polsce?
  3. Od kiedy nowy wiek emerytalny?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Wiek emerytalny w Polsce

Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Ustawa wprowadzona przez poprzednią większą sejmową likwidowała reformę rządów PO i PSL zgodnie z którą od stycznia 2013 r. wiek emerytalny miał być podnoszony krokowo do 67 lat dla obojga płci. Mężczyźni mieli osiągnąć ten nowy próg przejścia na emeryturę w 2020 r. a kobiety dopiero dwadzieścia lat później. Ten mechanizm miał zapobiegać negatywnym wpływom zmian demograficznych.

Czy będzie nowy wiek emerytalny w Polsce?

Wiek emerytalny w Polsce jest najniższy w Europie. W większości krajów wynosi on 67 lat i jest w Unii Europejskiej taki sam dla kobiet i mężczyzn. Ten fakt wywołuje prawdopodobnie poczucie nierówności i niesprawiedliwości, ale czy słusznie? Co prawda ministra Kotula od razu w wypowiedzi dla RMF24 od razu zastrzegła, że rząd i koalicja nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie. Potwierdziła natomiast kwestie przebudowy systemu emerytalnego. Pewnie za kilka lat ten temat wróci i będzie się trzeba zastanowić w obliczu zmian demograficznych, jak należałoby tę kwestię rozwiązać i w którą stronę należałoby równać wiek emerytalny – powiedziała Pani minister.

Od kiedy nowy wiek emerytalny?

Na razie koalicja i rząd skupia się na innych problemach i reformach, które były zapowiadane w kampanii wyborczej. Powszechny wiek emerytalny pozostaje więc bez zmian, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Trwa jednak dyskusja m.in. właśnie nad problemem poruszonym przez ministrę Katarzynę Kotulę. Czy powinno zrównać się wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Chyba niewiele polskich kobiet myśli o możliwości przejścia na emeryturę w niższym wieku, jako o dyskryminacji. W tym i pewnie w przyszłym roku temat jeszcze nie raz powróci. W kontekście starzejącego się społeczeństwa zmiany w tej kwestii są, czy tego chcemy czy nie, nieuniknione i bynajmniej nie ze względu kwestii nierównego traktowania kobiet i mężczyzn.

Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej