Tu założysz Konto Mieszkaniowe. Jakie banki biorą już udział programie Pierwsze Mieszkanie 2023? Zobacz listę

2023-10-04 7:29
Konto Mieszkaniowe 2023 foto
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Lista banków pozwalających założyć Konto Mieszkaniowe 2023 staje się wydłuża.

Konto Mieszkaniowe to jeden z filarów programu Pierwsze Mieszkanie 2023, pozwalający odkładać na zakup nieruchomości i otrzymywać dopłaty od państwa za regularne oszczędzanie. Sprawdź, które banki już współpracują z BGK i oferują możliwość założenia Konta.

Spis treści

 1. Konto Mieszkaniowe – w jakich bankach je założysz? Oto lista banków
 2. Konto Mieszkaniowe a Bezpieczny Kredyt 2% – czy można skorzystać z obu produktów?
 3. Konto Mieszkaniowe dla dziecka – czy można je założyć?
 4. Konto Mieszkaniowe wspólnie z drugą osobą – czy wolno to zrobić?

Konto Mieszkaniowe – w jakich bankach je założysz? Oto lista banków

Konto Mieszkaniowe 2023 to jeden z dwóch głównych elementów programu Pierwsze Mieszkanie 2023, zaraz obok Bezpiecznego Kredytu 2 procent. Konto pozwala odkładać pieniądze na własne cele mieszkaniowe przez 3–10 lat. Miesięczna wpłata może wynieść 500–2000 zł, a osobom regularnie oszczędzającym (minimum 11 wpłat rocznie) państwo udzieli premii mieszkaniowej, czyli dopłaci do odkładanej kwoty.

Jeśli chodzi o datę startu programu Pierwsze Mieszkanie, to uruchamiające Konto i Kredyt przepisy weszły w życie 1 lipca 2023. Na razie jednak większość banków nie oferuje możliwości prowadzenia Konta. Lista banków pozwalających założyć Konto Mieszkaniowe wygląda następująco:

 • Bank PEKAO S.A.,
 • PKO Bank Polski S.A.,
 • Alior Bank S.A.

– Od dnia startu oferty na każdym założonym koncie mieszkaniowym będzie obowiązywało promocyjne oprocentowanie 5 proc. przez sześć miesięcy od dnia otwarcia rachunku – z tej promocji będzie można skorzystać do 31 października 2023 r. – podaje bank PEKAO S.A.

Ważne

Choć nowe Konto Mieszkaniowe bywa określane w mediach jako „książeczka mieszkaniowa”, w rzeczywistości chodzi o dwa kompletnie różne produkty.

Banki w pierwszej kolejności skupiły się na uruchomieniu Bezpiecznego Kredytu 2 procent, a dopiero później zaczną stopniowo wprowadzać dalsze produkty związane z Pierwszym Mieszkaniem. Oznacza to, że nie wiadomo, kiedy można będzie otworzyć Konto w pozostałych bankach.

Przypomnijmy, że od lipca 2023 Bezpieczny Kredyt na 2% oferują:

 • Alior Bank S.A.,
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • Bank PEKAO S.A.,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
 • mBank,
 • PKO Bank Polski S.A.,
 • SGB-Bank S.A.,
 • VeloBank S.A.,
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Można się spodziewać, że wszystkie te banki w którymś momencie wprowadzą Konto Mieszkaniowe, ale na razie nie padły na ogół jasne deklaracje co do terminów.

– Konto Mieszkaniowe jest prowadzone na podstawie umowy, którą zawierasz z bankiem prowadzącym konto. Warunkiem prowadzenia Konta Mieszkaniowego jest dokonywanie na nie comiesięcznych wpłat – informuje strona BGK.

Konto Mieszkaniowe a Bezpieczny Kredyt 2% – czy można skorzystać z obu produktów?

Część osób może być zainteresowana skorzystaniem zarówno z Konta Mieszkaniowego, jak i Bezpiecznego Kredytu 2 procent. Dobra wiadomość jest taka, że jest to możliwe.

– MRiT nie widzi (...) aktualnie przeszkód w skorzystaniu z instrumentu Konto Mieszkaniowe w celu zgromadzenia oszczędności, a następnie zawarcie z bankiem kredytującym umowy bezpiecznego kredytu 2% i przeznaczenie zgromadzonych na koncie środków jako wkładu własnego na nabycie mieszkania – podaje strona Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Chcąc skorzystać z obu produktów oferowanych przez program Pierwsze Mieszkanie, trzeba jednak pamiętać o dwóch kluczowych szczegółach:

 • Bezpiecznego Kredytu banki będą udzielać do 2027 r., a Konto Mieszkaniowe trzeba prowadzić przez minimum 3 lata, więc należy zgrać terminy ze sobą,
 • nie można najpierw wziąć Bezpiecznego Kredytu na zakup nieruchomości, a później otworzyć Konta, gdyż warunkiem otwarcia Konta jest nieposiadanie mieszkania ani domu.

W pełni dopuszczalna jest jednak kolejność odwrotna, czyli Kredyt po otwarciu Konta.

Konto Mieszkaniowe dla dziecka – czy można je założyć?

Jak wyjaśniamy w artykule o koncie mieszkaniowym dla dziecka 2023, można otworzyć Konto dla dziecka mającego minimum 13 lat. Zakładanie Kont dla młodszych dzieci jest zabronione.

Przy zakładaniu Konta osobie niepełnoletniej umowę w jej imieniu zawiera pełnoletni przedstawiciel ustawowy (np. rodzic). To również przedstawiciel, a nie małoletni składa oświadczenie o spełnianiu przez posiadacza konta warunków uprawniających do udziału w Pierwszym Mieszkaniu.

– Małoletni na rzecz którego prowadzone jest konto (...) może dysponować środkami zgromadzonymi na tym koncie albo na tej lokacie wyłącznie za zgodą przedstawiciela ustawowego – podaje ustawa o Koncie Mieszkaniowym.

Warto pamiętać, że Konto może być prowadzone tylko na rzecz osoby, która nie ma i nigdy przedtem nie miała otwartego innego Konta. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba miała Konto, ale jego prowadzenie zostało zakończone, zanim ta osoba skończyła 18 lat i nie doszło do wypłacenia premii mieszkaniowej.

Konto Mieszkaniowe wspólnie z drugą osobą – czy wolno to zrobić?

Zgodnie z zasadami programu Pierwsze Mieszkanie Konto Mieszkaniowe może prowadzić tylko jedna osoba. Nie można więc np. założyć wspólnego Konta ze współmałżonkiem czy partnerem. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każde z partnerów założyło osobne Konto Mieszkaniowe. Takie osoby mogą następnie razem kupić nieruchomość.

– Konto Mieszkaniowe umożliwia późniejszy zakup mieszkania wspólnie z drugą osobą, która posiada oszczędności z Konta Mieszkaniowego – wyjaśnia MRiT.

Zobacz galerię: Ogród Saski zaprasza do spacerów. Zobacz jeden z najpiękniejszych parków w Warszawie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej