Będą trzy nowe dni wolne od pracy jeszcze w 2023. Skorzystamy wszyscy!

2023-08-01 11:40
dnie wolne od pracy
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Czy Polacy dostaną 3 dodatkowe dni wolne od pracy?

Do Kancelarii Prezydenta RP wpłynęła petycja o ustanowienie dodatkowych trzech dni wolnych od pracy. Chodzi o 24 grudnia, czyli Wigilię Bożego Narodzenia, a także Wielki Czwartek i Wielki Piątek, dni poprzedzające święta wielkanocne. Czy będziemy mieć dodatkowe dni wolne od pracy i kiedy?

Spis treści

  1. 3 nowe dni wolne - decyzja prezydenta
  2. Czy wigilia jest dniem wolnym od pracy?
  3. Wielki Czwartek i Wielki Piątek to zwykłe dni pracy
  4. Czy wigilia powinna być wolna?

3 nowe dni wolne - decyzja prezydenta

W naszym kraju Prezydent RP ma inicjatywę ustawodawczą, dlatego do kancelarii przesyłane są petycje o wszczęcie działań w ramach tych uprawnień. Pod koniec kwietnia złożona została w urzędzie petycja o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie rozszerzenia katalogu dni wolnych od pracy o dodatkowe trzy dni. To 24 grudnia, a także czwartek i piątek poprzedzające Niedzielę Wielkanocną. Autor petycji chce zostać anonimowy, natomiast uzasadnia, że petycja wnoszona jest w interesie publicznym. W przypadku wigilii jest to dzień, który ma charakter rodzinny i integracyjny.

Jako przykład takiej integracji autor petycji wskazał wigilię Caritasu, w której udział bierze nawet do 400 osób. Z kolei w dniach poprzedzających Niedzielę Wielkanocną, czyli w czwartek i piątek inicjator dni wolnych zauważa, że udział w aktywności religijnej w tych dniach jest niemożliwy do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi. Dowodzi, że: „Dni wolne od pracy w czasie Triduum Paschalnego przyczynią się do refleksji nad sensem życia, nie tylko przez wyznawców religii katolickiej, czy szerzej chrześcijańskiej, ale przez wszystkich obywateli w kraju.”

Czy wigilia jest dniem wolnym od pracy?

24 grudnia, Wigilia Bożego Narodzenia, to dzień pracy. Reguluje to ustawa jeszcze z 18 stycznia 1951 r. Choć przepisy w międzyczasie się zmieniały, wykreślony został z nich na przykład 22 lipca jako dzień wolny, to jednak nadal 24 grudnia idziemy do pracy. Wolne są oczywiście 25 grudnia, czyli pierwszy dzień Bożego Narodzenia i 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia. Przepisy regulują jednak pracę placówek handlowych w wigilię. W innym akcie prawnym, to ustawa z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, ustawodawca wskazał, że w wigilię po godzinie 14 powierzanie pracownikom wykonywania pracy w handlu (z wieloma wyjątkami) jest zakazana. Natomiast dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia są handlowe.

W tym roku wigilia wypada właśnie w niedzielę handlową. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w związku z tym, że w tym roku wyjątkowo wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Oczywiście, ta zmiana tak naprawdę dotyczy tylko handlu i odnosi się do bieżącego roku. Nie zmienia to faktu, że 24 grudnia jest wciąż dniem pracy.

Wielki Czwartek i Wielki Piątek to zwykłe dni pracy

Wielkanoc to święta ruchome, w każdym roku wypadają w innym terminie. Wnioskodawca dodatkowych dni wolnych od pracy uważa, że także czwartek i piątek przed Niedzielą Wielkanocną powinny być wolne. Są to obecnie zwykłe dni pracy, także dla osób zatrudnionych w handlu. Przepisy regulują jedynie kwestię pracy w sklepach, ale w Sobotę Wielkanocną. Podobnie, jak w przypadku wigilii, powierzanie pracownikom wykonywanie pracy w sobotę przed Niedzielą Wielkanocną po godz. 14 jest zakazane.

Czy wigilia powinna być wolna?

W wielu sondażach od lat Polacy w znaczącej większości, zwykle powyżej 80 proc. uważają, że wigilia powinna być dniem wolnym od pracy. W tym dniu najczęściej i tak pracownicy biorą dzień wolny, albo pracodawca decyduje się na skrócenie czasu pracy. Jeśli chodzi o tydzień poprzedzający Wielkanoc, to szczególnie piątek jest dla osób wierzących bardzo ważny.

Autor petycji nie był pierwszym, który to zauważył. W 2018 r. w Sejmie złożony został przez posłów PSL projekt ustawy ustanawiającej Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia dniami wolnymi. Jednak projekt nie przekonał większości posłów i ustawa nie została uchwalona. Obecnie w naszym kraju mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy.

Czy wiedziałeś, że Warszawa jest jedną z najbardziej ukwieconych stolic Europy?

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej