Wigilia 2023 dniem wolnym od pracy? Jest decyzja rządu

2023-06-18 9:22
Wigilia 2023
Autor: gettyimages Wigilia 2023 będze po raz pierwszy dniem wolnym od pracy

Czy Wigilia 2023 jest dniem wolnym od pracy? Wigilia Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, po raz pierwszy nie będzie pracująca. Oznacza to, że Polacy zyskają dodatkowy dzień wolny. O decyzji powiadomił 16 czerwca Waldemar Buda - minister rozwoju i technologii.

- Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię - przekazał 16 czerwca szef resortu rozwoju Waldemar Buda.

Wigilia 2023 - dzień wolny od pracy

W tym roku Polacy zyskają dodatkowy dzień wolny od pracy, a będzie to wigilia Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia. Taką decyzję podjął rząd, a obwieścił to minister Waldemar Buda. Co prawda, 24 grudnia 2023 wypada w niedzielę, ale jest to niedziela handlowa i mimo wszystko ma obowiązywać zakaz handlu. Wszystkie sklepy będą więc zamknięte.

Wigilia Bożego Narodzenia to w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie. W myśl obowiązujących przepisów Wigilia Bożego Narodzenia nie jest ustawowo dniem wolnym od pracy.

Za złamanie zakazu handlu kara

Przypomnijmy, że  ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40% przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje cukierni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, kawiarni i punktów z prasą.

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów nawet kara ograniczenia wolności.

Źródło: PAP

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej