Termomodernizacja - dofinansowanie 2024. Jakie dopłaty do remontu domu w tym roku?

2024-02-01 14:38
termomodernizacja domu
Autor: gettyimages Dofinanowanie do termomodernizacji - w 2024 właściciele domów jednorodzinnych mogą starać się o dotacje na wymianę źródła ciepła albo ocieplenie ścian czy dachu

Termomodernizację domu w 2024 można przeprowadzić z dofinansowaniem m.in. w ramach programu Czyste Powietrze. Wysokość dopłaty zależy od zakresu inwestycji, ale maksymalna kwota dofinansowania na kompleksową termomodernizację wynosi 135 tys. zł. Jak dostać pieniądze na remont domu w 2024?

Spis treści

  1. Jakie dofinansowanie do termomodernizacji w 2024?
  2. Dofinansowanie na termomodernizację w 2024 - Czyste Powietrze
  3. Dofinansowanie na termomodernizację - Czyste Powietrze Plus
  4. Ulga termomodernizacyjna 2024

Termomodernizacja to suma inwestycji, których celem jest ograniczenie strat ciepła budynku do minimum. Do tych przedsięwzięć należą ocieplenie przegród zewnętrznych budynku, wymiana okien i drzwi zewnętrznych, źródła ciepła. Efektem tych prac jest nie tylko komfort cieplny w budynku i niskie koszty ogrzewania, ale także czystsze powietrze wokół nas.

A trzeba wiedzieć, ze polskie domy jednorodzinne nie są właściwie ocieplone i ogrzewane. Aż 4 mln z nich wymaga poprawy efektywności energetycznej, a to prawie ¾ wszystkich budynków jednorodzinnych w kraju - wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego oraz Instytutu Ekonomii Środowiska. Dofinansowanie państwa do termomodernizacji ma zachęcić właścicieli domów do tej opłacalnej inwestycji.

Jakie dofinansowanie do termomodernizacji w 2024?

Programów wsparcia do inwestycji poprawiających efektywność energetyczną domów jednorodzinnych jest kilka. Najważniejsze z nich, które obejmują termomodernizację kompleksowo, to programy Czyste Powietrze, Czyste Powietrze Plus, a także ulga termomodernizacyjna. Jakie można dostać dofinansowanie z tych programów? Możliwości jest wiele, a wysokość dopłat wcale nie mała.

Wznowiono wypłaty z programu Czystego Powietrza

Na początku stycznia 2024 resort klimatu i środowiska informował, że w połowie grudnia 2023 roku wstrzymano wypłaty dotacji z programu Czyste Powietrze. Powodem było wyczerpanie środków w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska oraz funduszach wojewódzkich. Jak podawano, zaległości wynosiły 300 milionów złotych, a na rozpatrzenie czekało aż 23 tysiące wniosków.  Z kolei 31 stycznia minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, poinformowała o wznowieniu wypłat dla beneficjentów programu. Podała też, że udało się wypłacić wszystkie zaległe dotacje.

"Wypłaciliśmy wszystkie zaległe dotacje i mocno pracujemy nad rozwiązaniami stabilnego finansowania na najbliższe lata" - uspokoiła nowa minister.

Dofinansowanie na termomodernizację w 2024 - Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze wprowadzono w 2019 roku, ale w 2023 doczekał się nowej odsłony - większych pieniędzy na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. W tym roku również przewidziano zmiany w programie.

Dofinansowanie oraz poziom dotacji wynosi od 40% do 100%. Dla najszerszego zakresu inwestycji jest to nawet do 135 tys. zł  - w tym wariancie trzeba wymienić też źródło ciepła na pompę ciepła. Jeśli ktoś wybierze inny rodzaj ogrzewania, może liczyć na 115 tys. zł. Dodatkowe dofinansowanie w wysokości 1200 zł przewidziano na wykonanie audytu energetycznego, który w tym przypadku jest obowiązkowy.

Poziom dofinansowania jest uzależniony od zakresu realizowanej inwestycji, ale też dochodów wnioskodawcy. O najwyższą kwotę wsparcia mogą ubiegać się osoby, których miesięczny dochód na osobę wynosi:

  • 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
  • 1526 zł - w jednoosobowym.

Na nieco niższy poziom dofinansowania do termomodernizacji, od 59 tys. zł (bez kompleksowej termomodernizacji) do 99 tys. zł (z kompleksową termomodernizacją) mogą liczyć osoby o niższych dochodach, których średnie miesięczne dochody na osobę nie przekraczają:

  • 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Najniższy, podstawowy poziom dotacji przeznaczony jest dla tych, których miesięczny dochód roczny wynosi 135 tys. zł na osobę. Można dostać od 41 tys. do 66 tys. zł.

Wniosek o dofinansowanie - gdzie złożyć?

Wnioski o dofinansowanie składa się w urzędzie gminy lub Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Aby otrzymać dotację, należy rozliczyć wykonaną inwestycję. Wniosek można złożyć na: 

  • rozpoczęte inwestycje (do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku),
  • planowane inwestycje.

Dofinansowanie na termomodernizację - Czyste Powietrze Plus

Ta forma wsparcia polega na prefinansowaniu inwestycji i odbywa się w ramach programu Czyste Powietrze. Pieniądze otrzymuje się jeszcze przed rozpoczęciem termomodernizacji, ale najpierw trzeba podpisać umowę z firmą wykonawczą.

W tej sytuacji wniosek o dofinansowanie oceniany jest w ciągu 14 dni od momentu wpłynięcia, a w ciągu kolejnych 14 dni jest wykonywana częściowa wypłata środków na konto wykonawcy. Do wniosku o dofinansowanie z prefinansowaniem beneficjent składa maksymalnie 3 umowy z wykonawcami. Dotacja do wysokości maksymalnie 50% przelewana jest na konto wykonawcy w ciągu miesiąca od złożenia wniosku o dofinansowanie lub 14 dni przed rozpoczęciem inwestycji.

Ulga termomodernizacyjna 2024

Rozwiązanie umożliwia odliczenie od dochodów wydatków, które pochłonęła termomodernizacja. Czas jej realizacji to maksymalnie 3 lata.

Odliczona kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł, ale w przypadku małżeństwa jest to 2 razy więcej, czyli 106 tys. zł. O uwzględnieniu tych wydatków należy pamiętać w rocznym rozliczeniu podatku PIT. Więcej o uldze termomodernizacyjnej piszemy poniżej:

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej