Teraz skarbówka zablokuje ci każde konto, a o przedawnieniu zapomnij. Rewolucja w Ordynacji podatkowej

2023-07-11 11:40
Ordynacja podatkowa - rewolucyjne zmiany
Autor: getty images Szykowana przez Ministerstwo Finansów nowelizacja Ordynacji podatkowej zawiera równie rewolucyjne zmiany jak Podatkowy Ład wprowadzany dwa lata temu

Po roku przerwy, który nastąpił od wdrożenia podatkowych przepisów Polskiego Ładu, szykuje się kolejna rewolucja – tym razem w podatkowych procedurach. Resort finansów rozpoczął właśnie konsultacje projektu ustawy gruntownie zmieniającej Ordynację podatkową.

Spis treści

  1. Podatnik nie ucieknie z pieniędzmi na nowe konto
  2. Nowa Ordynacja podatkowa: ułatwienia dla podatnika
  3. Zmiany w Ordynacji podatkowej: ważne dla spółek

O tym, że nowe przepisy nie są zwykłą korektą najlepiej chyba świadczy fakt, iż po ich wejściu w życie kierownicy urzędów skarbowych utracą prawo do przeprowadzania kontroli podatkowej.

Podatnik nie ucieknie z pieniędzmi na nowe konto

Jednak to nie oznacza, że kontroli podatkowych będzie mniej – po prostu rozwój nowych technologii pozwala skupić wszystkie funkcje kontrolne w jednym miejscu – w kompetencjach Krajowej Administracji Skarbowej, która oprócz podatków zajmuje się np. cłami i innymi daninami publicznym, nie ma więc sensu by podatnicy byli kontrolowani oddzielnie w każdej kategorii danin, skoro kompleksowa kontrola szybciej i łatwiej wykryje wszelkie próby unikania płacenia podatku czy wyłudzeń VAT.

Urzędy skarbowe, zwolnione z kontroli podatkowych będą za to miały więcej czasu na prowadzenie czynności sprawdzających. Zresztą granica między kontrolą a sprawdzaniem pozostanie nadal płynna. Ściganie podatników unikających płacenia podatków ma dać skarbówce możliwości blokowania także nowych kont podatnika takich jak choć by prowadzone w kryptowalutach.

Ponadto KAS będzie mogła łatwiej zawiesić bieg terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

To cię może zainteresować: Gdzie znajdziesz aktualną i rzetelną wiedzę o cenach transakcyjnych mieszkań i domów we wszystkich miejscowościach w Polsce

Nowa Ordynacja podatkowa: ułatwienia dla podatnika

W projekcie ustawy znalazło się też wiele rozwiązań upraszczających tryb postępowań, które obecnie uciążliwe są zwłaszcza dla szeregowych podatników.

Z pewnością taką rolę odgrywa umożliwienie zapłaty podatku za podatnika przez osoby spoza jego najbliższej rodziny do kwoty 5 000 zł (obecnie do 1 000 zł),

Nie trzeba też będzie najpierw płacić podatku a dopiero potem wnosić o możliwość jego umorzenia – nowa ordynacja da możliwość umorzenia podatku przed terminem jego płatności, bez konieczności oczekiwania na powstanie zaległości podatkowej.

Tym samym celom służy zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy wynika ona z korekty deklaracji.

Podatnicy zyskają ponadto możliwość załatwiana niektórych spraw podatkowych w postępowaniu uproszczonym – na swój wniosek. Z kolei uproszczony ustawowo zostanie sam tryb korygowania deklaracji z urzędu przez organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających.

Zmiany w Ordynacji podatkowej: ważne dla spółek

Całkiem nowym rozwiązaniem będzie wprowadzenie kaskadowej odpowiedzialności podatkowej członków zarządu spółki kapitałowej będącej komplementariuszem spółki komandytowej lub spółki komandytowo-akcyjnej za zaległości tej spółki.

Po zmianach skarbówka zyska ponadto możliwość dokonania wymiaru zobowiązania podatkowego spółki kapitałowej wykreślonej z rejestru w trakcie postępowania podatkowego w decyzji orzekającej o odpowiedzialności podatkowej członków zarządu za zaległości tych spółek.

Sporo zmian przewidziano w przepisach Ordynacji podatkowej dotyczących trybu wydawania interpretacji podatkowych. Najważniejsza dotyczy wprowadzenia terminu ważności interpretacji. Przepisy mają też doprecyzować sytuacje, w których interpretacje indywidualne mogą być zastąpione objaśnieniami podatkowymi, podawanymi do publicznej wiadomości.

Dalej –  opłaty za wydanie interpretacji zostaną  zróżnicowane oraz dostosowane do rodzaju i wielkości wnioskodawcy.

Nowością jest też wprowadzenie obowiązku elektronicznego występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dla podmiotów profesjonalnych.

Konsultacje projektu nowej Ordynacji podatkowej mają potrwać do końca sierpnia br. Dopiero potem projekt trafi na posiedzenie Rady Ministrów. W tej sytuacji są małe szanse by nowelizacja została uchwalona jeszcze przez Sejm bieżącej kadencji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej