W Szwecji standardy na bazie...

2009-03-16 13:12

Standardowy kontrakt według definicji Związku Budowlanych Szwecji* to dokument zawierający zapisy możliwe do wykorzystania w wielu sytuacjach. W Szwecji kontrakty najczęściej są wynikiem propozycji sprzedawcy usług lub uzgodnień między sprzedającym i kupującym.

Celem opracowania i stosowania kontraktów standardowych jest zmniejszenie kosztów transakcyjnych oraz większe bezpieczeństwo i przewidywalność zawieranych kontraktów. Kontrakt standardowy staje się obowiązujący w Szwecji jeżeli jest przywołany przez którąś ze stron kontraktowych. Oznacza to, że nie jest to uregulowane w prawie (w ustawie o budownictwie oraz gospodarce przestrzennej nr SFS 1987:10 nie wspomina się o kontraktach) – natomiast wynika z dobrowolnej umowy i ustaleń stron kontraktowych. Strona proponująca kontrakt standardowy winna przesłać taki kontrakt drugiej stronie (szczególnie przy możliwości braku jej znajomości tego kontraktu).

W szwedzkiej branży budowlanej stosuję się dużą liczbę kontraktów standardowych – ogółem jest ich 27. Najważniejsze z nich dotyczą relacji między przedsiębiorstwami i są opracowane przez Komitet Kontraktowy Budownictwa – (Byggandets kontraktskommitte – BKK). W Komitecie tym zaprezentowane są wszystkie organizacje zleceniodawców, architekci, inżynierzy i przedsiębiorcy. BKK opracował m.in. podstawowe kontrakty standardowe stosowane w Szwecji, tzn. AB 04, ABT 06 oraz ABK 96. Wiele z nich jest odbiciem lub wręcz kopią kontraktów proponowanych przez FIDIC.

Standardowe dokumenty stosowane w kontraktach między podmiotami gospodarczymi nie mogą być wykorzystywane w kontaktach z osobami prywatnymi. Kontakty takie regulowane są m.in. przez prawo chroniące konsumenta przed niekorzystnymi dla niego klauzulami umownymi. Tym niemniej, Związek we współpracy z Urzędem Konsumentów oraz Królewskim Stowarzyszeniem Właścicieli Willi opracował 2 kontrakty standardowe – RO 05 oraz ABS 05 przeznaczone do wykorzystywania w kontaktach z osobami prywatnymi.
Dla tak dużej liczby kontraktów standardowych Związek opracował narzędzie ułatwiające wybór najlepszego dla danej sytuacji - odpowiadając na proste pytania uzyskuje się decyzję o rodzaju kontraktu oraz informację, czy istnieje dla niego formularz.


*organizacja branżowa szwedzkiego budownictwa zrzeszająca 3000 przedsiębiorstw (budowlane, instalacyjne i specjalne) mająca 25 biur regionalnych w Szwecji i siedzibę główną w Sztokholmie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej