Szwajcarski kodeks zobowiązań

2009-03-16 13:36

Powszechnie obowiązującymi przepisami mającymi zastosowanie również do kontraktów na roboty budowlane są postanowienia szwajcarskiego kodeksu zobowiązań (sformułowana zgodnie z kodeksem umowa nie musi mieć nawet formy pisemnej).

Nie ma innych powszechnie obowiązujących aktów prawnych w tym przedmiocie. W szwajcarskim prawodawstwie (oraz praktyce) nie ma też żadnego odniesienia do wzorcowych warunków kontraktowych np. FIDIC.

Szwajcarski Związek Inżynierów i Architektów zrzeszający ok. 2,5 tys. firm wydaje własne przepisy (zwane normami SIA) także w zakresie warunków kontraktów na roboty budowlane, ale nie obowiązują one powszechnie wobec wszystkich firm uczestniczących przy realizacji prac budowlanych.

Również na szczeblu centralnym opracowane zostały dla tych prac wzorce umów (KBOB) mające zastosowanie przy formułowaniu kontraktów przez federację lub kantony, zwłaszcza w odniesieniu do postępowań wynikających z realizacji zamówień publicznych. Wzory te nie są jednak aktem prawnym, w związku z czym nie muszą być bezwzględnie stosowane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej