Świadectwo energetyczne a ceny nieruchomości w 2023. Z nowym certyfikatem ceny nieruchomości poszybują w górę?

2023-02-23 14:06
Świadectwo energetyczne a wartość nieruchomości
Autor: Getty Images Świadectwo energetyczne wpłynie na wartość nieruchomości

Świadectwo energetyczne wpłynie na wartość nieruchomości, a dokładnie znacząco podniesie ich ceny - twierdzą eksperci. To za sprawą szczegółowej charakterystyki energetycznej, jaka będzie zawarta w certyfikacie. Świadectwo charakterystyki energetycznej już niebawem będzie obowiązkowe i stanie się jednym z najważniejszych dokumentów dla potencjalnych nabywców nieruchomości oraz rzeczoznawców majątkowych.

Spis treści

  1. Świadectwo energetyczne budynku - co to jest?
  2. Świadectwa energetyczne obowiązkowe od kwietnia 2023
  3. Świadectwo energetyczne podniesie ceny nieruchomości już w 2023
  4. Dostęp do informacji na temat energetyki budynku będzie powszechny
  5. Nowe warunki techniczne zapotrzebowania na energię

Świadectwo energetyczne budynku - co to jest?

Świadectwo energetyczne, a dokładnie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to certyfikat energetyczny, sporządzany na podstawie oceny energetycznej budynku. Polega ona na obliczeniu zapotrzebowania domu na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także klimatyzacji i oświetlenia.

Termin funkcjonuje w polskim prawie od 2009 roku (wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 2002 roku). To były początki promowania w Polsce budownictwa efektywnego energetycznie, które mały na celu zwiększanie świadomości w temacie minimalizowania zapotrzebowania budynku na energię, a jednocześnie redukcję kosztów użytkowania i eksploatacji budynku.

Aktualnie świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce dla nowo wybudowanych domów oraz domów i mieszkań przeznaczonych do sprzedaży od 2009 roku. Niestety, przez wiele lat przepisy te były traktowane raczej po macoszemu. Już niedługo ma się to zmienić.

Świadectwa energetyczne obowiązkowe od kwietnia 2023

Już 28 kwietnia 2023 wejdzie w życie nowelizacja „Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków”. Nakładać ona będzie obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdej nieruchomości - budynku jednorodzinnego, wielorodzinnego i lokali. Każdy kto będzie chciał sprzedać lub wynająć nieruchomość będzie zobowiązany posiadać dokument z opracowaną charakterystyką energetyczną. Świadectwo energetyczne jest ważne przez 10 lat, pod warunkiem, że w budynku nie dokonano termomodernizacji czy modernizacji systemów ogrzewania – tłumaczy Anna Kowalczyk z firmy doradczej Lege Advisors.

Czytaj też:

Świadectwo energetyczne podniesie ceny nieruchomości już w 2023

Świadectwo charakterystyki energetycznej zgodnie z art. 155 „Ustawy o gospodarce nieruchomościami” jest cennym źródłem informacji o nieruchomości, np. przy szacowaniu jej wartości. Rzeczoznawca majątkowy może w procesie wyceny wykorzystywać wszelkie dostępne dane o nieruchomościach. Informacje zawarte w świadectwie charakterystyki energetycznej, w dobie kryzysu energetycznego, mogą mieć znaczący wpływ na wartość nieruchomości.

Oprócz podstawowych informacji o nieruchomości, w świadectwie energetycznym znajdują się wyjątkowo ważne wskaźniki obliczeniowe:

  • EP – zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną.
  • EK – zapotrzebowanie na energię końcową.
  • EU – zapotrzebowanie na energię użytkową.
  • Dokładne obliczenia dotyczące zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania konkretnego budynku, podgrzania wody, działania wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia budynku oraz zalecenia dotyczące prac budowlano-instalacyjnych.

Dla potencjalnych nabywców wiedza na temat zapotrzebowania nieruchomości na energię może stanowić jeden z bardziej istotnych czynników przemawiających za zakupem konkretnej nieruchomości. Zwłaszcza w czasach, gdy ceny energii biją rekordy. Dotyczy to przede wszystkim zakupu nieruchomości wybudowanych w starszych technologiach, niespełniających obecnych norm budowlanych i wymagających prac termomodernizacyjnych – tłumaczy Katarzyna Młynarczyk z firmy doradczej Lege Advisors.

Reasumując, dokument z opracowaną charakterystyką energetyczną może znacząco zwiększyć zainteresowanie budynkiem czy mieszkaniem oraz podnieść ich wartość.

Dostęp do informacji na temat energetyki budynku będzie powszechny

Podstawowe informacje na temat energetyki budynku mają być dostępne w „Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków”. Dostęp do niego będzie powszechny.

Nowe warunki techniczne zapotrzebowania na energię

Przypomnijmy, że nowe warunki techniczne z 2021 roku wskazują maksymalne wartości wskaźnika EP oraz U. Co istotne, ich wysokość zmienia się wraz z upływem lat. Od 2014 roku wskaźnik EP mógł wynosić do 120 kWh/(m²/rok), od 2017 roku do 95 kWh/m² na rok, a od 2021 roku jego wartość jest jeszcze niższa i wynosi maksymalnie do 70 kWh/(m²/rok).

Aktualnie wyróżnia się trzy podstawowe typy domów z uwagi na ilość zużywanej energii dostarczanej z zewnątrz:

  • dom pasywny,
  • energooszczędny,
  • tradycyjny.

Przyjmuje się, że budynek wzniesiony w technologii tradycyjnej zużywa ok. 120 kWh/m² na rok. W przypadku domów energooszczędnych wartość ta wynosi nie więcej niż 70 kWh/m². Domy pasywne nie mogą zużywać więcej niż 15 kWh/m² na rok.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej