Starachowicka SSE zmienia granice

2010-12-15 10:07

Rada Ministrów zmieniła 14 grudnia 2010 r. granice Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, włączając do niej tereny w Puławach, Tułowicach oraz grunty Kieleckiego Parku Technologicznego. Dzięki tej decyzji w Starachowickiej SSE może powstać nawet 220 nowych miejsc pracy.

W granicach strefy znajdzie się m.in. nowa inwestycja Zakładów Azotowych "Puławy" S.A. Spółka zamierza wybudować nowoczesną instalację do produkcji stałych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu. W wyniku inwestycji powstanie co najmniej 35 nowych miejsc pracy, a wysokość poniesionych nakładów wyniesie ponad 68 mln zł. Przewidywany termin zakończenia projektu to I półrocze 2013 r.

Z kolei objecie strefą gruntu w Tułowicach stworzy warunki do lepszej realizacji już rozpoczętej inwestycji KAYE Aluminium Opole. Spółka ma ponieść nakłady w wysokości co najmniej 10 mln euro do końca 2015 r., a do 31 grudnia 2010 r. utworzyć 50 nowych miejsc pracy. Inwestycja ma zostać zakończona w I kwartale 2016 r.

Włączenie Kieleckiego Parku Technologicznego do specjalnej strefy ekonomicznej ma na celu przyciągnięcie inwestycji z sektora nowoczesnych technologii i zwiększenie udziału tego sektora w rozwoju gospodarczym Kielc. W oparciu o efekty osiągnięte w strefie na koniec 2009 r. MG szacuje, że na włączanych gruntach może powstać 186 nowych miejsc pracy, przy nakładach ok. 36 mln zł.

Maksymalna pomoc publiczna dla nowych inwestorów w formie zwolnień od podatku dochodowego wyniesie ok. 56 mln zł, a szacowane wpływy do budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego przez 10 lat mogą osiągnąć ok. 215 mln zł.

Zmieniając obszar Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rada Ministrów włączyła w jej granice 10,3 ha, jednocześnie wyłączając ponad 25 ha. W wyniku tej decyzji powierzchnia strefy zmniejszyła się o 15 ha i obecnie wynosi 580,6 ha.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej