Senat uchwalił poprawki do Ustawy deweloperskiej

2011-09-19 14:13
Apel Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Deweloperów
Autor: SPpD Apel Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Deweloperów

Podczas ostatniego posiedzenia tej kadencji senat przyjął kilkanaście poprawek do tzw. ustawy deweloperskiej, która wprowadza prawną ochronę interesów klienta dewelopera. Za uchwałą wprowadzającą poprawki do ustawy, senat głosował jednogłośnie - 89 senatorów było za.

- Jednomyślność Senatu w tej sprawie jest dowodem zrozumienia ogromnej potrzeby ochrony prawnej tysięcy nabywców mieszkań i domów, którzy do tej pory byli zdani na reguły narzucane przez inwestorów. Mam nadzieję, że sprawa ta w dalszym procesie legislacji spotka się z podobnym zrozumieniem posłów i prezydenta RP. Kupno mieszkania nie jest zwykłą transakcją - jest realizacją fundamentalnych potrzeb każdej polskiej rodziny i powinna podlegać szczególnej ochronie prawnej tak, jak ma to miejsce we wszystkich pozostałych państwach Unii Europejskiej - mówi Tomasz Pala ze Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Deweloperów. Organizacja – założona w 2010 r. z inicjatywy grupy blisko 200 poszkodowanych klientów krakowskiego dewelopera Leopard SA - wnosiła uwagi do projektu ustawy, skierowała teź apel do senatorów o poparcie dla ustawy deweloperskiej i jej przyjęcie podczas ostatniego posiedzenia Senatu tej kadencji. 

Zmiany w tzw. Ustawie deweloperskiej uchwalone przez Senat trafiły do Sejmu.
- Konieczne jest wprowadzenie zapisów ustawodawczych regulujących stosunek cywilnoprawny między stronami umowy deweloperskiej w sposób zapewniający ochronę słabszej ekonomicznie strony, czyli nabywców lokali - ocenia radca prawny Michał Jaworski z kancelarii Jaworski, Pogoda Gładki, reprezentującej kilkadziesiąt osób poszkodowanych przez deweloperów.

Deweloper i jego klient, czyli dlaczego trzeba zmienić ustawę 

W apelu skierowanym do senatorów czlonkowie Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Deweloperów napisali m.in.:

"Polska jako jeden z nielicznych krajów Unii Europejskiej nie reguluje prawnie stosunków na linii klient - deweloper. Wprowadzenie Ustawy jest koniecznością - wypełni lukę w polskim systemie prawnym. Pragniemy przypomnieć, że w sierpniu ub. roku Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie Trybunał Konstytucyjny [posiedzenie z dnia 2 sierpnia 2010 r., sygn. akt S 3/10] stwierdzające brak w polskim ustawodawstwie aktu prawnego regulującego warunki umowy, której przedmiotem jest zobowiązanie dewelopera do wybudowania mieszkania w celu odpłatnego przekazania go nabywcy, czyli tak zwanej umowy deweloperskiej. To Postanowienie Trybunału Konstytucyjnego jest czytelnym sygnałem: wskazuje na konieczność zapewnienia obywatelom polskim ustawowej ochrony praw nabywców mieszkań, co umożliwia właśnie wprowadzenie Ustawy regulującej stosunek cywilnoprawny między stronami umowy deweloperskiej.

Liczymy, że Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego  zostanie przyjęta ponad jakimikolwiek podziałami politycznymi. Poparcie dla tej Ustawy udzielone przez Wysoką Izbę będzie działaniem na rzecz ochrony interesów obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Zwiększy bezpieczeństwo tysięcy polskich rodzin decydujących się na zakup własnego mieszkania lub domu, którzy inwestując w realizację tego celu dorobek całego swojego życia,  przyjmując kredytowe zobowiązania finansowe na wiele lat [nawet 20-30] zasługują na elementarną ochronę prawną, jaką mają zapewnioną obywatele innych krajów Unii Europejskiej.

Zdajemy sobie sprawę, że budownictwo mieszkaniowe jest również ważnym obszarem gospodarki narodowej. To realne miejsca pracy, setki firm działających na rynku usług i materiałów budowlanych. Dlatego jesteśmy przekonani, że Ustawa ta pośrednio zwiększy też poczucie bezpieczeństwa dostawców, wykonawców i podwykonawców, którzy – podobnie jak klienci - bardzo często stają się ofiarami nierzetelności lub upadłości firm deweloperskich. Zapisy Ustawy stworzą warunki  do uczciwej konkurencji inwestorów, zwiększą poczucie bezpieczeństwa obywateli, a co za tym idzie, szacunek do państwa i motywację do przestrzegania prawa."

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej