Ruszyły kontrole segregacji śmieci! Wysokie kary dla mieszkańców bloków

2023-04-04 16:51
Kontrole segregacji śmieci 2023
Autor: redakcja Muratorplus Kontrole segregacji śmieci 2023 ruszyły

Kontrole przestrzegania zasad segregowania śmieci przeprowadzane są losowo. Pracownicy Urzędu Miasta, sprawdzają, czy mieszkańcy bloków robią to prawidłowo. Są już pierwsze efekty. Warszawska spółdzielnia mieszkaniowa na Ursynowie za złe segregowanie została obciążona opłatą karną w wysokości 87 tys. zł. Wyższe koszty za wywóz odpadów będą ponosić wszyscy mieszkańcy spółdzielni, choć w większości nie ponoszą winy.

Spis treści

  1. Kary dla mieszkańców bloków za złe segregowanie śmieci
  2. Wyższe koszty za wywóz śmieci dla wszystkich mieszkańców osiedla
  3. Lista adresów gdzie dochodzi do mieszania odpadów

Kary dla mieszkańców bloków za złe segregowanie śmieci

Sprawa dotyczy warszawskiej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Imielin", w skład której wchodzi osiem bloków przy ulicach: Miklaszewskiego, Warchałowskiego, Wasilkowskiego oraz Hirszfelda.

Urzędnicy nałożyli na spółdzielnię karną opłatę za nieprawidłową segregację odpadów - w sumie 87 tys. zł. Poszczególne bloki zostały obciążone różnymi karami - od 6,6 tys. zł do 19,4 tys. zł.

Ruszyły kontrole segregowania śmieci
Autor: redakcja Muratorplus Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Imielin" została obciążona takimi opłatami karnymi za nieprawidłowe segregowanie odpadów komunalnych Link: Kliknij i powiększ

Wyższe koszty za wywóz śmieci dla wszystkich mieszkańców osiedla

Mimo że ogromna część mieszkańców osiedla "Imielin" nie ponosi winy za złą segregację śmieci, to koszty poniosą wszyscy. Obowiązuje tu odpowiedzialność zbiorowa. W takim przypadku podwaja się obowiązującą stawkę w wysokości 85 zł, liczoną ryczałtowo od każdego mieszkania i odpowiednio od lokali użytkowych.

W związku z tą sytuacją, na sąsiednich osiedlach, w tym na osiedlu "Wyżyny", pojawiły się ogłoszenia, w których zarząd spółdzielni apeluje do mieszkańców o zwrócenie szczególnej uwagi na zasady segregacji. Jednocześnie informuje, że to jedyny sposób, aby uniknąć zbiorowej kary.

Kazy dla spółdzielni za złe segregowanie śmieci
Autor: redakcja Muratorplus Spółdzielnia "Wyżyny" wywiesła takie ogłoszenie, aby uprzedzić mieszkańców, że za złe segregowanie śmieci, grozi podwojenie stawki za ich wywóz dla każdego mieszkania

Lista adresów gdzie dochodzi do mieszania odpadów

Jak donosi "Gazeta Stołeczna", lista adresów, gdzie dochodzi do mieszania odpadów, jest przekazywana do Biura Gospodarowania Odpadami w stołecznym ratuszu, stamtąd do dzielnic.

Rzeczniczka prasowa cytowana przez gazetę Monika Beuth, podkreśla, że prezydent miasta "ma obowiązek wszcząć postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty podwyższonej wobec właściciela nieruchomości, który nie dopełnia obowiązku selektywnego zbierania odpadów".

W przypadku spółdzielni "Imielin" nie pomogły ani odpowiednie pojemniki, ani informacje w altanach śmietnikowych - pisze "Stołeczna" i cytuje Kamilę Terpiał, rzeczniczkę prasową dzielnicy Ursynów, że "w przeszłości miały miejsce wielokrotne przypadki nieprawidłowej segregacji odpadów komunalnych w latach 2021-2022, o czym spółdzielnia była informowana pisemnie. Operator odbierający odpady odnotował przypadki braku segregacji przez spółdzielnię również w tym roku".

W sytuacji powtarzających się przypadków stwierdzonej nieprawidłowej segregacji, może zostać wszczęte postępowanie administracyjne wobec spółdzielni, zmierzające do podwojenia wysokości opłaty za wywóz śmieci. Dotknie to wszystkich mieszkańców osiedla.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2021 roku każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. W związku z tym przypominamy, że pojemniki:

  • koloru żółtego przeznaczone na suche i oczyszczone tworzywa sztuczne,   opakowania z tworzyw sztucznych, metale, opakowania z metali oraz opakowania wielomateriałowe,
  • koloru zielonego przeznaczone na szkło oraz opakowania ze szkła,
  • koloru brązowego przeznaczone na surowe odpady roślinne oraz odpady zielone (trawa, liście);
  • koloru czarnego przeznaczone na pozostałości po segregacji zmieszanych odpadów komunalnych i na odpady niesegregowane,
  • koloru niebieskiego przeznaczone na papier, tekturę, opakowania z papieru i tektur.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej