Publiczne pieniądze - dla polskich firm

2009-01-28 10:37

Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizacje ustaw o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne i Funduszu Poręczeń Unijnych. Pod koniec listopada 2008 roku, rząd przyjął "Plan stabilnosci i rozwoju", który zakłada przeznaczenie 20 mld złotych na gwarancje i poręczenia kredytów zaciąganych przez małe i średnie firmy. Zmiany w przepisach mogą przyczynić się do zwiększenia akcji kredytowej banków komercyjnych. "... takie działania powinny dotyczyć wszystkich przedsiębiorców" - postuluje Konfederacja Pracodawców Polskich.

Obecnie największym problemem firm jest brak dostępu do kapitału, a co za tym idzie - wyhamowanie inwestycji i eksportu. Dobrym rozwiązaniem jest zatem zwiększenie limitów i gwarancji Skarbu Państwa dla banków, ponieważ stabilność systemu bankowego i dostęp do kapitału wpływają bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Poprzez zwiększenie, do 30 mln euro, gwarancji udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, rząd pragnie zmniejszyć ryzyko finansowania i realizacji projektów służących rozwojowi MSP i ułatwiających wykorzystanie środków z pomocy unijnej.

Wątpliwości Konfederacji Pracodawców Polskich budzi jednak zapis nowelizacji, który umożliwia finansowanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego tych zagranicznych firm, które kupują polskie towary i usługi, również w ramach programów rządowych. Naszym zdaniem, lepszym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie publicznych pieniędzy na podnoszenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw (poprzez wdrażanie innowacji, czy też obniżanie kosztów funkcjonowania firm) oraz promocję polskich przedsiębiorstw i produktów za granicą. Takie działania wsparłyby rozwój przedsiębiorstw w długim okresie. Jesteśmy przekonani, że szczególnie teraz – w sytuacji, w której dostęp do kredytów jest ograniczony, środki publiczne powinny być przeznaczane dla firm polskich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej