Projekt nowelizacji sprzeczny z Konstytucją

2008-05-30 12:47
Projekt nowelizacji sprzeczny z Konstytucją
Autor: (fot. zajawka CzeM) Projekt nowelizacji sprzeczny z Konstytucją

Projekt zmiany ustawy z 15 grudnia 2000 roku o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, znoszący m.in. obowiązek przynależności osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne, autorstwa posłów z sejmowej komisji " Przyjazne Państwo" jest niezgodny z Konstytucją RP - czytamy w stanowisku Rady Krajowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Rada Krajowa (na posiedzeniu 28 maja br.) nie zgodziła się z argumentem przytoczonym w uzasadnieniu przez autorów nowelizacji, że "ustawa będzie miała pozytywny wpływ na konkurencyjność, obniżając koszty pracy inżynierów, zobowiązanych dzisiaj do ponoszenia składki na rzecz izby". Jej zdaniem - zniesienie obligatoryjnej przynależności nie ma żadnego wpływu na koszty działalności. PIIB zwraca uwagę, że roczna składka w wysokości 360 zł przeznaczona jest przede wszystkim na szkolenia, działalność socjalną i pomoc prawną.
Władze PIIB wykazują także niekonsekwencję autorów projektu, "którzy z jednej strony znoszą obowiązek członkostwa w izbie, z drugiej zaś utrzymują przymus istnienia samorządów zawodowych bez zapewnienia im pieniędzy niezbędnych do wykonywania ustawowo określonych obowiązków". Roczne koszty wykonywania zadań zleconych przez państwo (związane m.in. z odpowiedzialnością zawodową i dyscyplinarną) PIIB szacuje na ponad 10 mln złotych.

Rada Krajowa PIIB krytykuje również koncepcję przyznawania uprawnień budowlanych, zarówno przez izbę jak i wojewodów. W jej opinii - podważa ona zasadę równości wobec prawa oraz zaufania obywateli do państwa w sytuacji, kiedy tę samą sprawę mogą rozstrzygać różne organy i dlatego jest sprzeczna z Konstytucją RP.

Innym pomysłem - o którym PIIB wypowiada się krytycznie - jest przeniesienie przepisów dotyczących obowiązkowego ubezpieczenia OC z ustawy o samorządach zawodowych do ustawy Prawo Budowlane. Takie rozwiązanie, zamiast zmniejszenia kosztów działalności, przyniesie inżynierom budownictwa ich wzrost. Działania PIIB na rzecz swoich członków doprowadziły bowiem do zawarcia zbiorowego ubezpieczenia OC ze składką 80 zł rocznie.

Konkluzja jest taka, że Rada Krajowa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa uznaje projekt nowelizacji ustawy z 15 grudnia 2000 roku - w obecnej formie - za nienadający się do dalszych prac legislacyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej