Prezydent podpisał ustawę o VAT w budownictwie

2007-10-12 11:16
Prezydent podpisał ustawę o VAT w budownictwie
Autor: MMaszner Prezydent podpisał ustawę o VAT w budownictwie

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o podatku VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Nowelizacja ustawy o podatku VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zostały podpisane 8 października 2007 r. Oznacza to, że od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 mkw. oraz domy jednorodzinne do 300 mkw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Wyższa, 22-proc. stawka VAT będzie obowiązywać za każdy dodatkowy metr powierzchni użytkowej. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu do ustawy definicji budownictwa społecznego.

Limit zwrotu VAT na materiały budowlane będzie dotyczył okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku. Wprowadzenie możliwości odnawiania limitu pozwoli podatnikom ubiegać się o rekompensatę wydatków nie tylko raz w życiu przy okazji jednej inwestycji, ale wielokrotnie.

Jak uważają niektórzy eksperci podatkowi, dzięki tej nowelizacji niższa z ekonomicznego punktu widzenia stawka VAT będzie osiągalna w dowolnie długim czasie nie tylko dla osób, które zlecają wykonanie prac firmie, która ma prawo do stawki 7 proc. VAT na usługi, ale także dla osób nabywających materiały budowlane i samodzielnie wykonujących prace.

Ustawa nie przewiduje żadnych ograniczeń w stosowaniu preferencyjnej stawki podatku w odniesieniu do remontów. Po 31 grudnia 2007 r. praktycznie wszystkie remonty domów i mieszkań zachowują preferencyjną 7-proc. stawkę VAT.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej