Prawo zamówień publicznych w Sejmie. Nowelizacja "rażąco niskiej ceny"

2011-07-28 17:04
Sejm bez barier
Autor: Piotr Stanisłwaski| Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

Sejm RP rozpoczął prace nad komisyjnym projektem ustawy o zmianie ustawy "Prawo zamówień publicznych, który został przygotowany przez Komisję Nadzwyczajną "Przyjazne Państwo". Zgodnie z projektowanymi zmianami, wykonawca będzie musiał udowodnić, że jego propozycja jest rzetelna, a gdy jedynym kryterium w przetargu jest cena, zamawiający zostanie zobowiązany do wykazania w protokole, że zastosowanie innych kryteriów nie będzie korzystniejsze. UZP twierdzi, że ustawa ma dobre zapisy, innego zdania są na przykład firmy budowlane...

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej są zadowoleni z propozycji zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych. Przypominają jednak, że niektóre przepisy, w szczególności te o “rażąco niskiej cenie”, wymagają doprecyzowania.

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych idzie w dobrym kierunku

Takie rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia transparentności zamówień publicznych - uważa Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP. Jego zdaniem problematyczne może okazać się wprowadzenie w życie drugiego zdania art. 90 ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych, który stanowi, iż koszty pracy przyjęte do obliczenia ceny nie mogą być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie odrębnych przepisów.

- Nie wiadomo bowiem, jak traktować inne niż umowa o pracę formy zatrudnia, a także, czy przepisy znajdą zastosowanie do zatrudnionych przez wykonawcę podwykonawców - tłumaczy ekspert.Zdaniem Pracodawców RP, zmiany zawarte w komisyjnym projekcie ustawy są krokiem w dobrym kierunku, jednak bardzo ograniczonym.
- Trudno nazwać je systemowymi. Na takie przyjdzie czas po wyborach. W obecnej kadencji parlamentu być może uda się przyjąć tak skromny projekt, jak przedłożenie Komisji “Przyjazne Państwo”. I to jest jednak niepewne, gdyż Urząd Zamówień Publicznych sprzeciwia się nowelizacji prawa - mówi Piotr Wołejko.

Firmy budowlane: zamówienia publiczne są złe

Zdaniem UZP, obecnie obowiązujące przepisy są wystarczające. Według Pcadowców RP, trudno zgodzić się z taką opinią:
- Gdyby było dobrze, nie mielibyśmy do czynienia z tak wieloma problemami. Natomiast UZP słusznie podnosi, iż obecnie obowiązujące przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych nie nakazują zamawiającym posługiwać się wyłącznie kryterium ceny. Potrzebna jest zmiana praktyki zamawiających, a tej kwestii nie da się rozwiązać wyłącznie nowelizacją ustawy - mówi ekspert.

Z kolei przedstawiciele firm budowlanych wyrażają opinię, prawo zamówień publicznych działa dzisiaj na korzyść inwestora, że stosowanie przez inwestora jako jedyne kryterium najniższej ceny jest przez najbliższe lata "nie do ruszenia". I co z tego, że Premier RP (niedawno była u niego debata poświęcona prawu zamówień publicznych) i prezes Urzędu Zamówień Publicznych nawołują do "szerszego dialogu między zamawiającym a wykonawcą" - partnerstwa nie ma, to jest dyktat. Partnerstwo to prawa i obowiązki, a my mamy tylko obowiązki...

Prawo zamówień publicznych - debata u Premiera RP (18.07.2011 r.)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej