Prawo budowlane zawsze pod ręką

2015-04-16 12:53
Prawo budowlane dodatek
Autor: Murator

Nowelizacja Prawa budowlanego, która między innymi wprowadza uproszczone procedury budowy domu jednorodzinnego, wchodzi w życie 28 czerwca 2015. Z tej okazji miesięcznik "Murator" do nr 5 przygotował specjalny dodatek "Nowe Prawo budowlane".

Nowelizacja Prawa budowlanego upraszcza procedury związane z przygotowaniem, rozpoczęciem i zakończeniem niewielkich i nieskomplikowanych inwestycji. Przede wszystkim znosi wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych (bez względu na gabaryty), które nie ograniczają możliwości zagospodarowania i zabudowy sąsiednich działek. Pozwolenie zostanie zastąpione tak zwaną milczącą zgodą. Szacuje się, że taka procedura może dotyczyć około połowy domów budowanych w Polsce. Jednocześnie nowelizacja wprowadza rozwiązania, które mają zapewnić ochronę praw właścicieli nieruchomości położonych w sąsiedztwie inwestycji. Będą oni jednak zdani na siebie bardziej niż dotychczas, bo to nie urząd powiadomi ich o planowanej budowie i sami będą musieli dowiedzieć się o niej w urzędzie lub z jego strony internetowej.
W znowelizowanym Prawie budowlanym znajduje się rozszerzony katalog obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę – dodano do niego m.in. wolno stojące garaże, przydomowe ganki i parterowe budynki rekreacyjne o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3. Zwiększono też (do 50 m2) powierzchnię zabudowy wiat, których budowę wystarczy zgłosić. Dzięki tej zmianie nie trzeba będzie ponosić kosztu projektów budowlanych tych obiektów.
Poza tym wprowadzono nową procedurę, czyli zgłoszenie budowy z projektem budowlanym, zmieniono również zasady legalizacji samowoli budowlanych (w tym obniżono niektóre opłaty).

Kup teraz >>

Aby ułatwić orientację w gąszczu przepisów, miesięcznik „Murator” (nr 5/2015, dostępny od 16 kwietnia) przygotował specjalny 80-stronicowy dodatek „Nowe Prawo budowlane” przeznaczony zarówno dla osób planujących budowę, aktywnych inwestorów, projektantów, jak i wszystkich związanych zawodowo z tą branżą. Dodatek zawiera ujednolicony tekst znowelizowanej ustawy wraz z komentarzem. Aby ułatwić użytkownikom dotarcie do informacji, najistotniejsze zmiany zaznaczono w tekście kolorem i opatrzono fachowymi komentarzami, które wyjaśniają sens i konsekwencje dokonanych zmian. Dzięki niewielkiemu formatowi (148 x 198 mm) książeczka jest poręczną ściągawką, z której można szybko i łatwo korzystać, nawet w warunkach terenowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej