Praca w niedziele i święta a dodatkowe wynagrodzenie. Czy będą zmiany w nowym Kodeksie Pracy?

2023-04-14 17:10
Praca w niedziele i święta a dodatkowe wynagrodzenie
Autor: Getty Images Praca w niedziele i święta - jakie dodatkowe wynagrodzenie?

Już wkrótce, bo od 26 kwietnia zaczną obowiązywać nowe przepisy w Kodeksie Pracy. Pojawi się wiele zmian korzystnych dla pracowników, szczególnie tych, którzy wychowują małe dzieci. Czy pracownicy mogą też liczyć na zmianę stawek za pracę w niedzielę i święta?

Spis treści

  1. Czy zmienią się przepisy o pracy w niedziele i święta?
  2. Kto może pracować w niedzielę i święta?
  3. Jaka jest wysokość wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta?
  4. Kto nie może pracować w niedzielę, święta i w nocy?

Czy zmienią się przepisy o pracy w niedziele i święta?

Ustawa wchodząca w życie pod koniec kwietnia wprowadza wiele zmian w Kodeksie Pracy. Jest to na przykład wydłużenie urlopu rodzicielskiego do 41 tygodni czy wprowadzenie zwolnienia z pracy z powodu siły wyższej. Pojawiają się tu także regulacje związane z elastyczną organizacją pracy. Osoby, które mają dzieci do ósmego roku życia mogą wnioskować m.in. o to, by wykonywać swoje obowiązki zdalnie.

Zmiany dotyczą też umów o pracę, które bardziej zabezpieczają pracownika, a jednocześnie zmniejszają możliwości pracodawcy w zwolnieniu zatrudnionego, na przykład przed upływem końca umowy na czas określony.

Czy w nowych przepisach znajdują się zmiany dotyczące pracy w niedziele i święta? Czy przewidziane są nowe stawki wynagrodzenia za pracę w te dni? W najnowszych przepisach nie ma zmian w tym zakresie. Dlatego obowiązują dotychczasowe regulacje (Kodeks Pracy, obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 czerwca 2022 r.).

Kto może pracować w niedzielę i święta?

Niedziele i święta to czas wolny od pracy i dlatego nie jest dopuszczalne, by pracować zawodowo w te dni. Jednak jest szereg wyjątków, w których ustawodawca dopuszcza wykonywanie obowiązków zawodowych w dni świąteczne. To przede wszystkim zawody, w których pracownicy zajmujący się ratowaniem życia, w transporcie i komunikacji, służbach ratowniczych, w rolnictwie, w gastronomii, hotelarstwie itd. Jednak nieco inaczej traktowana jest praca, gdy osoba zatrudniona wykonuje swoje obowiązki poza wyznaczonymi normami czasu pracy. Będą to wówczas godziny nadliczbowe. Taka praca wynika na przykład ze szczególnych potrzeb pracodawcy i jest oddzielnie wynagradzana.

Jaka jest wysokość wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta?

Za godziny nadliczbowe pracodawca powinien wypłacić normalne wynagrodzenie i dodatek. Jego wysokość rożni się w zależności od tego, kiedy godziny nadliczbowe były wypracowane. Za działalność wykonaną w nocy, czyli w godzinach między 21 a 7, a także w niedzielę i święta, które nie są dla osoby zatrudnionej dniami pracy, przysługuje 100 proc. dodatku do wynagrodzenia. Jeśli pracownik miał dzień wolny w zamian za pracę w niedzielę i święto, to wykonywanie przez niego obowiązków służbowych w tym dniu także powinno być dodatkowo płatne w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Natomiast jeśli pracownik dłużej wykonuje swoje zajęcia w każdym innym dniu, na przykład po upłynięciu ośmiu godzin pracy, to wówczas nadgodziny płatne są dodatkowo w wysokości 50 proc. wynagrodzenia.

Kto nie może pracować w niedzielę, święta i w nocy?

W znowelizowanym Kodeksie Pracy pojawiają się jednak zapisy, które odnoszą się do pracy w nadgodzinach. To kolejna ochrona pracowników. Ci, którzy wychowują dzieci do ósmego roku życia nie mogą być zatrudniani w godzinach nadliczbowych, chyba, że wyrażą na to zgodę. To zmiana w porównaniu do starych przepisów, które taką ochronę nakładały na osoby wychowujące dzieci do czwartego roku życia. Natomiast nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych kobiet w ciąży, to przepis obecny w starych regulacjach, który oczywiście nadal obowiązuje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany