Praca w godzinach nocnych 2024. Pracujesz w nocy? W 2024 roku zarobisz więcej. O ile?

2024-01-09 13:24
praca w nocy
Autor: gettyimages Ci, którzy pracują po zmierzchu mają liczoną korzystną stawkę za godzinę, która jest dodawana do podstawy wynagrodzenia

Praca na nocną zmianę to dla wielu osób po prostu część zawodu. Wbrew pozorom taka praca ma kilka zalet, w tym jest lepiej wynagradzana, niż na dziennych zmianach. Ci, którzy pracują po zmierzchu mają liczoną korzystną stawkę za godzinę, która jest dodawana do podstawy wynagrodzenia. W tym roku wysokość dodatku z pewnością ucieszy osoby pracujące na nocną zmianę. Kwota będzie znacznie wyższa w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Spis treści

  1. Kiedy dostaje się dodatek za pracę w nocy?
  2. Jaka jest stawka za pracę w nocy?
  3. Ile wyniesie dodatek za pracę w nocy w 2024?
  4. Jaka jest maksymalna wysokość dodatku za pracę w nocy?

Kiedy dostaje się dodatek za pracę w nocy?

Wykonywanie obowiązków służbowych nocą jest regulowane przepisami w kodeksie pracy. Jest w nim określone, kiedy nocna pora się zaczyna i kończy. To osiem godzin od 21 do 7 rano. Mówi o tym art. 151 Kodeksu Pracy. Ale pracownik może mieć liczoną stawkę „nocną” także wtedy, gdy jego rozkład pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej trzy godziny w nocy. Także dodatek powinien być liczony, jeśli ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na godziny nocne. Dodatek za pracę w nocy przysługuje więc także tym pracownikom, którzy nie przepracowują pełnej zmiany nocnej, a jedynie jej część, np. codziennie trzy godziny. 

Pogadane Zbudowane. Budowa domu z betonu komórkowego.
Materiał sponsorowany

Jaka jest stawka za pracę w nocy?

Jeśli pracownik spełnia warunku pracy w porze nocnej, to przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia. Za każdą godzinę pracy zatrudniona osoba powinna otrzymać dodatek wynoszący 20% stawki godzinowej liczonej od minimalnego wynagrodzenia. Mówi o tym także art. 151 Kodeksu Pracy. Dodatek za pracę w nocy uzależniony jest więc od pensji minimalnej, która sukcesywnie rośnie. W tym roku od stycznia minimalne wynagrodzenie brutto wynosi 4 242 zł.

Ile wyniesie dodatek za pracę w nocy w 2024?

Możemy wyliczyć wysokość dodatku, ale najpierw powinnyśmy sprawdzić, jaka jest stawka za godzinę pracy. W styczniu jest 21 dni roboczych, a zmiana nocna trwa 8 godzin. Najpierw liczymy ile wypada nocnych godzin pracy w styczniu. Należy pomnożyć liczbę dni przez godziny: 21*8=168. Natomiast, by wyliczyć stawkę za godzinę, należy podzielić podstawowe wynagrodzenie przez liczbę nocnych godzin:

4 242:168=25,25.

Stawka za godzinę wynosi więc 25,25 zł. By wyliczyć wartość dodatku za pracę w nocy mnożymy stawkę godzinową przez 20 %, czyli:

25,25*20%=5,05.

Wynik 5,05 zł jest wysokością dodatku brutto do każdej nocnej godziny.

Jaka jest maksymalna wysokość dodatku za pracę w nocy?

W sytuacji, w której osoba przez cały styczeń pracowała tylko na zmianę nocną, czyli przepracowała 168 godzin, to sam dodatek do pensji podstawowej wyniesie 848,40 zł brutto. Wysokość dodatku za pracę nocną będzie się kształtował w każdym miesiącu inaczej. Jego wartość jest uzależniona od liczby dni roboczych w danym miesiącu – im ich jest więcej, tym stawka za godzinę niższa.

Dodatek uzależniony jest także od minimalnego wynagrodzenia, a od lipca 2024 r. wzrośnie jego wysokość, podstawowa płaca wyniesie 4 300 zł brutto. Co jednak nie zawsze oznacza, że stawka za godzinę nocną automatycznie będzie wyższa. Dopiero pod koniec roku wysokość dodatku za godzinę nocną nieznacznie wzrośnie, w listopadzie 2024 wyniesie 5,66 zł, a w grudniu 5,38 zł brutto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej