Podwyżki w sferze budżetowej 2024 - od kiedy? Dla kogo?

2024-03-01 14:22
Podwyżki dla budżetówki 2024  - kiedy?
Autor: Szymon Starnawski 30-procentowe podwyżki pensji dla nauczycieli i 20-procentowe podwyżki dla pozostałych pracowników budżetówki? Od kiedy?

W sferze budżetowej w Polsce jest zatrudnionych 3,5 mln Polaków. W zapowiedziach przedwyborczych miały być 30-procentowe podwyżki pensji dla nauczycieli i tak będzie. Ustawa budżetowa na 2024 rok została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nauczyciele powinni dostać wyższe pensje już w marcu? Kto i kiedy otrzyma jeszcze podwyżki w budżetówce?

Spis treści

  1. Kto dostanie podwyżkę w budżetówce?
  2. Nauczyciele mają zagwarantowane 30% podwyżki
  3. Co z pozostałymi grupami sfery budżetowej?
  4. Od kiedy podwyżki dla budżetówki?
Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Kto dostanie podwyżkę w budżetówce?

W budżetówce postuluje się wprowadzenie mechanizmu wzrostu płac podobnego do wzrostu płacy minimalnej. Według konfederacji Lewiatan podwyżka płac w 2024 r. dla sfery budżetowej powinna wynieść 20%.

Takie wyliczenie wynika ze spadku realnej wartości płacy w tej grupie osób w ciągu kilku ostatnich lat, a szczególnie w 2022 i 2023 r., naznaczonych co miesiąc dwucyfrowymi wskaźnikami inflacji. Rząd PiS w ustawie budżetowej założył podwyżkę w państwowej sferze budżetowej (m.in. służby mundurowe, nauczyciele) 6,6% powiększoną o 5,7% na wyrównanie skutków płacy minimalnej, czyli w sumie 12,3%.

Dziś już wiadomo, że podwyżkę dostaną nauczyciele i część pracowników sfery budżetowej.

Nauczyciele mają zagwarantowane 30% podwyżki

Zwycięska koalicja, która tworzy rząd już w grudniu obiecała rewizję starego budżetu i wprowadzenie poprawek do ustawy. Zapowiedziała że nauczyciele, w tym przedszkolni i akademiccy otrzymają 30% podwyżkę płacy. Oznacza to, że nauczycielowi początkującemu pensja wzrośnie o 1107 zł z 3690 zł do 4797 zł brutto (3599 na rękę).

W poniedziałek 22 stycznia 2024 ministerka edukacji Barbara Nowacka potwierdziła, że nauczyciele dostaną podwyżki. - Podnosimy o 30 i 33 proc. dla nauczycieli, którzy zaczynają pracę w zawodzie, nie mniej niż 1500 zł - podkreśliła Nowacka. Pierwsze podwyższone wypłaty powinny trafić do nauczycieli już w marcu. Będą wypłacane z wyrównaniem podwyżek od początku roku.

Podwyżki nie ominą także nauczycieli akademickich?

Odpowiednio nauczyciel dyplomowany będzie otrzymywał wynagrodzenie 5915 zł (4362 zł netto) zamiast dotychczasowych 4550 zł, czyli 3432 zł na rękę. Brany był pod uwagę jeszcze wariant kwotowy, w którym każdy nauczyciel otrzymałby 1500 zł brutto podwyżki, ale nie zyskał on poparcia. Koalicja rządowa jednocześnie obiecała, że nawet w przypadku, gdyby prace ustawodawcze przeciągnęły się na kolejny rok, to nauczyciele otrzymają podwyżkę od 1 stycznia 2024 r.

Co z pozostałymi grupami sfery budżetowej?

Zgodnie z budżetem na 2024 r. cała budżetówka miała zapewnioną podwyżkę pensji w wysokości 12,3%. Zapowiedzi przedwyborcze dawały nadzieję na wyższą 20-procentową kwotę. Przygotowana przez nowy rząd, ale zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawa okołobudżetowa na 2024 r. zatwierdziła obiecane 20% dla sektora budżetu państwowego. Na taką podwyżkę mogą liczyć pracownicy urzędów państwowych i służb mundurowych. Najprawdopodobniej pierwsze wyższe pensje trafią do pracowników tych grup w kwietniu 2024 r.

Wyłączeni z 20-procentowej podwyżki zostali pracownicy samorządów - mają zagwarantowany wzrost płacy o 6,6%. 

Od kiedy podwyżki dla budżetówki?

Nauczyciele i grupy sfery budżetowej, którym zatwierdzono podwyżki, ze względu na weto prezydenta nie dostali ich od 1 stycznia 2024. Dostaną je w późniejszym terminie, z wyrównaniem od 1 stycznia 2024.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 22 stycznia 2024 ministerka edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że w marcu nauczyciele zobaczą na kontach podwyżki z wyrównaniem. Jedak, mimo wcześniejszych zapewnień, na początku lutego ministerka poinformowała, że podwyżki mogą się opóźnić, że będzie to dopiero od kwietnia.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej