Pozwolenie na budowę - teraz ważne 3 lata

2008-08-08 15:13

O wydłużeniu do 3 lat ważności pozwolenia na budowę zadecydował 26 czerwca 2008 roku Sejm. Za nowelizacją Prawa budowlanego, wprowadzającą tę zmianę, głosowało 397 posłów. Senat przyjął ją bez poprawek, a Prezydent podpisał 31 lipca 2008 roku.

Do tej pory Prawo budowlane przewidywało, że decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Nowelizacja wydłuża termin obowiązywania pozwolenia na budowę do 3 lat.
W sprawach wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną do dnia wejścia w życie ustawy będą miały zastosowanie nowe regulacje.

Uzyskanie pozwolenia na budowę jest wplecione w długą drogę, jaką musi pokonać realizator danego przedsięwzięcia i często kończyło swą ważność tuż przed pierwszym "wbiciem łopaty". Dlatego też wydłużenie okresu ważności pozwolenia na budowę z dwóch do trzech lat "jest jak najbardziej zasadne" - zapewniają uczestnicy debaty nad projektem tej ustawy.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej