Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Na czym polega przeliczenie emerytury po 65 roku życia?

2024-05-20 12:27
Przeliczenie emerytury po 65. roku życia
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Przeliczenie emerytury po 65. roku życia - jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia - komu się należy i na czym polega? Może się zdarzyć, że w dokumentacji urzędowej nie będzie kompletu informacji składkowej, od której zależy wysokość emerytury. Warto się tym zainteresować i wystąpić o ponowne wyliczenie świadczenia. Kto i w jaki sposób powinien to zrobić?

Spis treści

  1. Komu należy się ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia?
  2. Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia OFE
  3. W jaki sposób złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Komu należy się ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia?

O ponowne przeliczenie emerytury mogą starać się wszyscy pobierający to świadczenie, ale jest to celowe tylko w konkretnych przypadkach.

Dodatkowe pieniądze mogą należeć się z racji nie uwzględnienia wszystkich okresów składkowych, które wliczają się do emerytury. Dotyczy to tzw. kapitału początkowego, czyli okresów składkowych sprzed 1999 r., do którego dokumentację musi zebrać świadczeniobiorca. Udokumentowanie okresów składkowych, których nie było w archiwum ZUS uprawnia do ponownego przeliczenia. Dotyczy to osób, które przed 1999 r. uczyły się w szkole wyższej lub były na urlopie wychowawczym. Okresy nauki i urlopu nie były wtedy okresami składkowymi. Od 1999 r. odprowadzana jest za te okresy składka emerytalna z państwowego funduszu. Udokumentowanie okresu nauki i urlopu wychowawczego sprzed 1999 r. jest podstawą do ponownego przeliczenia emerytury.

Warto wystąpić o to także, kiedy świadczeniobiorca już na emeryturze dodatkowo podjął pracę, od której odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne. Powiększają one pulę wypracowaną do osiągnięcia wieku emerytalnego i mogą podwyższyć pobierane świadczenie.

Zyskać mogą także osoby osiągające wiek powszechnego wieku emerytalnego, które wcześniej były przez pewien okres na wcześniejszej emeryturze.

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia OFE

Grupą, która może wystąpić o ponowne obliczenie emerytury są też kobiety, odkładające składki w OFE, które przeszły na emeryturę przed 1 października 2017 r., a dzisiaj skończyły już 65 lat, ale nie osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego mężczyzn, czyli 67 lat. To efekt obowiązywania przepisu z ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego, którego nie zlikwidowała nowa ustawa obniżająca wiek. W zasadzie jednak mogą poczekać do osiągnięcia 67 lat, a wówczas ZUS z urzędu przeliczy ich emeryturę ponownie.

W jaki sposób złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Można to zrobić osobiście, listownie lub za pośrednictwem platformy internetowej PUE ZUS. Osobiście i listownie za pośrednictwem wydrukowanego i wypełnionego wniosku ZUS ERPO, a przez internet jego sieciową wersją, wysyłaną za pośrednictwem platformy. Aby jednak skorzystać ze strony PUE ZUS trzeba się na niej zarejestrować; instrukcja jak to zrobić znajduje się na stronie internetowej zus.pl.

Do wniosku należy dołączyć kopie dokumentów, papierowe przy osobistym i listownym składaniu wniosku i cyfrowe (w formacie pdf, jpg) przez internet. Są to dokumenty z potwierdzeniem:

  • nauki w szkole wyższej;
  • pracy;
  • prowadzenia działalności pozarolniczej;
  • służby wojskowej;
  • urlopu wychowawczego i zasiłku dla bezrobotnych.
Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej