Pomoc de minimis. Informacja dla małych i średnich firm budowlanych oraz mikroprzedsiębiorców

2020-03-16 13:51
pieniądze, kredyt
Autor: Shutterstock W założeniach projektu ustawy budżetowej przewiduje się wzrost PKB na poziomie 1,7%, wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto, inflację na poziomie 9,8%, a także niższe podatki

Pomoc de minimis dla najmniejszych firm wprowadził 16 marca 2020 minister finansów, zmieniając rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytów. Ważne dla firm, które finansują swoją działalność kredytami.

Pomoc de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów udzielanych przez BGK jest często wykorzystywanym instrumentem przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i firmy z grupy MŚP dla zapewnienia środków na finansowanie działalności bieżącej lub inwestycyjnej. W obliczu epidemii koronawirusa, mając na uwadze problemy z utrzymaniem płynności finansowej, minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytów w formule de minimis – od teraz ulegają obniżeniu opłaty prowizyjne od takich gwarancji z obecnego poziomu 0,5% do 0%.

Zmiana rozporządzenia ma objąć gwarancjami do 80% kredytów. Ministerstwo Finansów szacuje, że BGK wystawi w roku 2020 gwarancje de minimis na kwotę 9,5 mld zł.

Banki też z pomocą

Niezależnie od działań Ministerstwa Finansów, sytuacja powodowana przez zagrożenie koronawirusem nie jest też obojętna poszczególnym bankom, które pozwalają na zawieszenie spłat rat kredytów. Sytuacja jest dynamiczna, pierwszy taką deklarację złożył mBank. 

Quiz. Czy znasz podstawowe terminy bankowe?

Terminy bankowe

Pytanie 1 z 11
ELIXIR to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej