Podwyżki w budżetówce 2024 - dla kogo? Od kiedy podwyżki dla budżetówki? Ile podwyżki dla pracowników samorządowych?

2024-03-29 9:23
podwyżki w budżetówce 2024
Autor: Szymon Starnawski Jakie podwyżki w budżetówce w 2024 roku?

Podwyżki dla sfery budżetowej w wysokości wyższej niż zakładała ustawa były jednym z wiodących punktów programu wyborczego zwycięskiej koalicji. Znaczący wzrost wynagrodzeń otrzymały dotychczas tylko niektóre grupy zatrudnione w budżetówce. Najwięcej otrzymali nauczyciele, nieco mniej urzędnicy państwowej sfery budżetowej. Kto jeszcze dostanie podwyżkę?

Spis treści

 1. Nauczyciele dostali najwyższą podwyżkę
 2. Pracownicy państwowej sfery budżetowej z niższą podwyżką
 3. Podwyżka dla pracowników podmiotów leczniczych
 4. Podwyżka dla pracowników socjalnych w samorządach
 5. Pracownicy samorządów z minimalnymi podwyżkami
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

W państwowych i samorządowych jednostkach budżetowych jest zatrudnionych 3,5 mln. Polaków. Wysokości ich wynagrodzeń regulują odrębne ustawy i rozporządzenia Rady Ministrów i poszczególnych ministerstw. Zgodnie z budżetem na 2024 r. przygotowanym przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego cała budżetówka miała zapewnioną podwyżkę pensji w wysokości 12,3%. Zwycięska koalicja obiecywała 30% podwyżki nauczycielom i 20% pozostałym grupom sfery budżetowej. Niestety życie zweryfikowało zapowiedzi.

Nauczyciele dostali najwyższą podwyżkę

Nauczyciele którzy zaczynają pracę w zawodzie otrzymali aż 33% podwyżkę, przy tym kwota podwyżki nie mogła być niższa niż 1500 zł. Pozostali nauczyciele w tym przedszkolni i akademiccy otrzymali 30% podwyżkę płacy.

Oto przykłady podwyżek w edukacji w szkołach dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym:

 • nauczyciel początkujący z 3690 zł do 4908 zł brutto,
 • nauczyciel mianowany z 3890 zł do 5057 zł brutto,
 • nauczyciel dyplomowany z 4550 zł do 5915 zł brutto.

Stawki wynagrodzeń na uczelniach wyższych:

 • asystent wykładowca z 3605 zł do 4685 zł brutto,
 • adiunkt z 5263 zł do 6840 zł brutto,
 • profesor uczelni z 5984 zł do 7777 zł brutto.

Zatrudnieni w szkołach pracownicy niepedagogiczni dostali podwyżkę w wysokości zakładanej wcześniejszym budżetem, czyli 6,6% do wynagrodzenia i 5,7% z funduszy premiowych.

Pracownicy państwowej sfery budżetowej z niższą podwyżką

Podwyżki o 20% otrzymali zatrudnieni w państwowych jednostkach budżetu, do których należą: wojsko, policja, celnicy, urzędnicy skarbowi, pracownicy ZUS i KRUS. Przykładowo uposażenie policjantów wzrosło o kwotę 1359 zł, a z nagrodą roczną o 1472 zł.

W zeszłym roku wzrosły już wynagrodzenia w niektórych państwowych jednostkach budżetowych, np. OHP, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Informatycznego Centrum Edukacji i Nauki, Centrum Projektów Europejskich, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Instytutu Finansów.

  Podwyżka dla pracowników podmiotów leczniczych

  Podwyżki dla kolejnej grupy państwowych jednostek budżetowych zapowiada odpowiedzialny za to minister zdrowia. Opracowywane są założenia do zmiany rozporządzenia w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego we wszystkich kategoriach zaszeregowania mają wzrosnąć o 20%.

  Stawka minimalna w I kategorii zaszeregowania ma wynosić 4190 zł brutto (obecnie 3490 zł), a maksymalna 6000 zł brutto (obecnie 5000 zł). Kategorii w związku z zajmowanym stanowiskiem i funkcją jest dwadzieścia a minimalne stawki mają być ustalone od wspomnianych już 4190 zł dla I kategorii do 4640 zł dla XX kategorii zaszeregowania; odpowiednio maksymalne stawki mają wynosić 5000 – 12720 zł.

  Pocieszający jest fakt, że nowe stawki bez względu na datę wejścia w życie rozporządzenia ministra zdrowia będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 r., więc pracownicy otrzymają wyrównanie.

  Podwyżka dla pracowników socjalnych w samorządach

  Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy społecznej, w której znalazł się zapis o comiesięcznym dodatku motywacyjnym dla pracowników socjalnych w wysokości 1000 zł brutto, czyli ok. 700 zł netto. Obecnie trwa kolejne posiedzenie Sejmu i być może w ciągu tej trzydniowej sesji parlament przegłosuje ustawę. Do szybkiej realizacji wymagany jest jeszcze podpis prezydenta. Jest nadzieja, że 1 lipca 2024 r. pierwsze dodatki trafią na konta pracowników socjalnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

  Pracownicy samorządów z minimalnymi podwyżkami

  Ustawie okołobudżetowa przyjęta w lutym nie przewidziała znaczących podwyżek dla pracowników samorządowych. Mają zapewnione jedynie 6,6% podwyżki, a pozostałe 5,7% z 12,3% ustalonych w budżecie poprzedniego rządu mogą otrzymać jako fundusz premiowy; istnieje jednak obawa, że z różnych względów tego drugiego składnika podwyżki nie otrzyma każdy.

  1 lipca 2023 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dokument podniósł obowiązujące wynagrodzenia we wszystkich kategoriach zaszeregowania. Minimalne stawki dla kategorii od I do XX wyniosły od 3300 zł do 5200 zł brutto. Minimalne wynagrodzenia wzrosły o 1150 zł dla kategorii I – IX i o dodatkowe 50, 100, 150 zł w kolejnych kategoriach, osiągając 2000 zł podwyżki w kategorii XX.

  W momencie przyjęcia rozporządzenia minimalna stawka I. kategorii była niższa o 300 zł od ustalonego również 1 lipca 2023 r. minimalnego wynagrodzenia - 3600 zł; dopiero minimalna stawka VII kategorii zaszeregowania pracowników była równa minimalnej krajowej.

  Obecnie po podwyżce 1 stycznia minimalnego wynagrodzenia w kraju do 4242 zł minimalną w budżetówce osiągająca tę wysokość otrzyma pracownik z XIV kategorią zaszeregowania – taką kategorię mają np. komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, zastępca kierownika urzędu stanu cywilnego, zastępca głównego księgowego. To pokazuje, jak bardzo niedoszacowane są wynagrodzenia urzędników i pracowników samorządów. Jedyną grupą zatrudnionych w samorządach, która ma obiecane większe pieniądze są wspomniani wcześniej pracownicy socjalni.

  Cukrownia Żnin - zdjęcia dawnej cukrowni po rewitalizacji

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Czytaj więcej