Podatek od wynajmu mieszkania – czy będą zmiany stawki podatkowej?

2024-06-13 12:22
Podatek od wynajmu mieszkania - czy będą zmiany?
Autor: Szymon Starnawski Czy wynajmujących mieszkanie czeka podwyżka podatku?

Osoby wynajmujące mieszkania rozliczają się z fiskusem płacąc zryczałtowaną stawkę podatkową 8,5% i 12,5%. Pojawiły się informacje, że rząd planuje podnieść podatek od wynajmu. Jakie są plany rządu?

Spis treści

  1. Jak rozliczany jest najem prywatny?
  2. Od jakiej kwoty trzeba płacić podatek za wynajem?
  3. Jaki podatek od wynajmu mieszkania?
  4. Czy będą nowe stawki podatku od wynajmu?

Najem opodatkowany jest na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, dlatego też wynajmujący nieruchomości składają zeznanie podatkowe na formularzu PIT-28. Przedsiębiorcy w odróżnieniu od osób fizycznych mają wciąż do wyboru trzy formy rozliczenia najmu: na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym i ryczałtowo.

Jak rozliczany jest najem prywatny?

Od stycznia 2023 r. osoby wynajmujące nieruchomości na zasadzie tzw. najmu prywatnego muszą rozliczać się z urzędem skarbowym podatkiem od ryczałtu. To jedyna forma rozliczenia podatku od wynajmu jaka obowiązuje osoby fizyczne. Nie można już rozliczyć przychodów osiąganych w ten sposób na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Przy wynajmie mieszkania nie można zastosować kwoty wolnej od podatku.

Od jakiej kwoty trzeba płacić podatek za wynajem?

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uzyskania pierwszego przychodu za wynajem, a więc najczęściej od pierwszego miesiąca, kiedy wynajmujący otrzymuje od wynajmującego pieniądze lub inną formę zapłaty. Podatek odprowadzony musi być do 20. dnia miesiąca, następnego po miesiącu, w którym powstał pierwszy przychód przy rozliczeniu miesięcznym lub do 20. dnia miesiąca następnego po zakończeniu kwartału, za który osiągnęło się przychód przy kwartalnym rozliczeniu.

Jaki podatek od wynajmu mieszkania?

Obowiązują dwa progi podatkowe, zależnie od osiąganego przychodu. Do kwoty przychodu 100 000 zł obowiązuje 8,5% podatku, powyżej 100 000 zł 12,5% od kwoty nadwyżki. Zaliczki na podatek opłacane są według pierwszej skali, czyli 8,5%, natomiast w rozliczeniu rocznym PIT-28 przy wykazaniu wyższego od 120 000 zł dochodu trzeba dopłacić brakującą kwotę stosując do nadwyżki skalę 12,5%.

Czy będą nowe stawki podatku od wynajmu?

W mediach zajmujących się tematyką ekonomiczną pojawiły się pogłoski o pracach rządu nad podniesieniem stawek podatku od wynajmu. Podniesienie podatku miałoby na celu przeniesienie dochodów inwestorów z nieruchomości na rynek kapitałowy.

Ministerstwo Finansów umieściło na oficjalnej stronie rządowej komunikat, w którym oficjalnie dementuje te pogłoski  Oto komunikat Ministerstwa Finansów. Stwierdza w nim, że nie prowadzi się żadnych prac w resorcie i rządzie, które miałyby na celu zmianę dotychczasowych przepisów i podniesienie podatku od wynajmu mieszkań.

Osiedle Nowy Port w Bydgoszczy

Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej