Podatek od nieruchomości 2023 zapłać do 15 listopada! To ostatnia rata w tym roku

2023-11-15 8:09
budynki
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator W 2023 płacimy wyższy podatek od nieruchomości. 15 listopad mija termn płatności ostatniej raty w tym roku

Podatek od nieruchomości to jedna z tych opłat, której należy pilnować samodzielnie. Urząd może upomnieć się o podatek nawet kilka lat wstecz. Niepłacenie podatku od nieruchomości w terminie wiąże się z naliczeniem odsetek ustawowych - aż 12% w skali roku. Pamiętaj o zapłaceniu czwartej, ostatniej już raty w 2023 do 15 listopada.

Spis treści

 1. Podatek od nieruchomości w 2023 - podwyżka dwucyfrowa!
 2. Maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2023
 3. Gdzie najwyższy podatek od nieruchomości w 2023?
 4. Podatek od nieruchomości 2023 - nowe stawki dla poszczególnych miast
 5. Terminy płacenia podatku od nieruchomości - 4. rata do 15 listopada
 6. Deklaracja na podatek od nieruchomości - gdzie znaleźć?

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych określa obowiązek zapłacenia podatku od nieruchomości. Podatek muszą zapłacić m.in. właściciele nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadacze samoistni nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownicy wieczyści gruntów, w niektórych przypadkach również posiadacze zależni nieruchomości lub ich części stanowiących własność państwa lub samorządu terytorialnego (np. najemcy lokali użytkowych należących do gminy).

Podatek od nieruchomości w 2023 - podwyżka dwucyfrowa!

We wszystkich miastach wojewódzkich zapadły w tym roku decyzje o podniesieniu podatku od nieruchomości. Stawki podatku poszły w górę średnio o 12%.

Warto przypomnieć, że podstawą opodatkowania dla gruntu jest metr kwadratowy powierzchni, zaś dla budynku lub jego części metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Podatek od nieruchomości jest podatkiem, którego kwota obliczana jest w skali rocznej. Osoby fizyczne z zasady płacą podatek w 4 ratach, chyba, że kwota podatku nie przekracza 100 zł, wtedy całość płaci się w jednej racie.

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2023

Przypomnijmy, że maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustala i ogłasza Ministerstwo Finansów na podstawie danych GUS o inflacji za I półrocze 2022, a ta była najwyższa od 20 lat, stąd również najwyższy od 20 lat podatek od nieruchomości.

Trzeba tu zwrócić uwagę, że w przyszłym roku czeka nas również znaczna podwyżka podatku, właśnie z powodu obecnego wskaźnika inflacji.

Wyliczenia podatku na ten rok pozwoliły podnieść maksymalne stawki podatku o 11,8%. Przykładowo, za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej w przyszłym roku podatnicy zapłacą maksymalnie 1,16 zł. Za pozostałe grunty będzie to natomiast 0,61 zł. Ta niższa stawka dotyczy też działek pod domami jednorodzinnymi czy blokami mieszkalnymi.

W 2023 roku za metr budynku mieszkalnego zapłacimy za to nie więcej niż 1 zł podatku. W porównaniu do 2022 roku stawka ta wzrośnie więc o 11 gr. W przypadku budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą zmiana będzie wynosić ponad 3 zł i nie może przekroczyć 28,78 zł.

Stawki maksymalne podatków od nieruchomości (opracowanie HRE Investments na podstawie danych Ministerstwa Finansów)

                              Grunt Budynki lub ich części
Rok Związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Pozostałe Mieszkalne Związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Pozostałe
2022  1,03 zł  0,54 zł  0,89 zł  25,74 zł  8,68 zł
2023  1,16 zł  0,61 zł 0,61 zł  28,78 zł  9,71 zł
Podwyżka  0,13 zł  0,07 zł  0,07 zł  3,04 zł  1,03 zł

Gdzie najwyższy podatek od nieruchomości w 2023?

Najwyższy podatek od nieruchomości zapłacą mieszkańcy aż 9 miast, w których ustalono stawki maksymalne. Są to: Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok oraz Olsztyn.

Na nieco niższe stawki podatku od nieruchomości zadecydowały samorządy Krakowa, Opola, Kielc, Gorzowa Wielkopolskiego. Zielona Góra jest jedynym miastem, które zdecydowało o obniżeniu jednego z podatków od nieruchomości w porównaniu z rokiem 2022 roku. Chodzi tutaj konkretnie o podatek od pozostałych budynków lub ich części.

Podatek od nieruchomości 2023 - nowe stawki dla poszczególnych miast

podatek od nieruchomości
Autor: HRE Investments
Kto nie musi płacić podatku od nieruchomości?

Podatku od nieruchomości nie płaci się z zasady od gruntów rolnych, zwolnione od podatku są działki w ROD, znajdująca się na nich infrastruktura ogrodowa, a poza tym altany oraz obiekty gospodarcze, które nie służą prowadzeniu działalności gospodarczej, o ile ich powierzchnia nie przekracza 35 m². W przypadku spółdzielni podatek od nieruchomości płaci spółdzielnia, która wlicza go w comiesięczne opłaty. Zwolnienia z podatku od nieruchomości może wprowadzić gmina. Jednym z takich przykładów jest:

Terminy płacenia podatku od nieruchomości - 4. rata do 15 listopada

UWAGA! Termin zapłacenia III raty podatku od nieruchomości przypada na 15 września 2023 roku.

Osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości ratalnie, w terminach do:

 • 15 marca,
 • 15 maja,
 • 15 września,
 • 15 listopada danego roku.

Jeśli kwota podatku nie przekracza 100 zł, wtedy całość płaci się w jednej racie, w terminie do 15 marca.

Osoby prawne płacą podatek od nieruchomości miesięcznie, za poszczególne miesiące, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15. dnia każdego miesiąca, a za styczeń - do 31 stycznia. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą płacą podatek z zasady w czterech ratach - do 15 marca, 15 maja, 15 września i ostatnia 15 listopada, tak jak inne osoby fizyczne.

Deklaracja na podatek od nieruchomości - gdzie znaleźć?

Formularze „deklaracji na podatek od nieruchomości”, ale także „informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych" znajdują się w urzędach gmin a także na stronie internetowej - https://www.podatki.gov.pl/podatki-i-oplaty-lokalne/formularze/.

Podstawa prawna:

 • art. 5 Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 z późn. zm.).
 • Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 22 lipca 2021 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2022 (M.P.2021.724).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej