Oszczędności Polaków. Będzie nowa ulga podatkowa, a może podatek Belki zostanie zlikwidowany? Ekonomiści apelują a posiadacze lokat mogą zyskać

2023-07-08 7:08
Podatek Belki - do likwidacji
Autor: Szymon Starnawski Nawet 9 procent od lokat nie daje zysków bo nawet nie chroni od utraty wartości samych oszczędności, a do tego od odsetek trzeba zapłacić podatek, którego nie ma na przykład w Szwajcarii czy Luksemburgu

Mało, że inflacja uszczupla oszczędności, to wciąż swoją daninę bezwzględnie egzekwuje fiskus – od każdej złotówki z odsetek czy innych zysków kapitałowych zabiera 19 % tak zwanego podatku Belki. Pora zlikwidować podatek od zysków kapitałowych albo przynajmniej dać w nim ulgę dla podstawowych oszczędności Polaków, proponują od roku ekonomiści.

Spis treści

  1. Odsetki od lokat i zyski z inwestycji będą wyższe
  2. Kto zyska na likwidacji podatku Belki?
  3. Podatek od zysków kapitałowych: likwidacja lub ulga
  4. Koniec z zabieraniem 19 proc. podatku: teraz albo nigdy

Zyski kapitałowe, od których jest ten podatek z już 20-letnią historią, są dziś iluzoryczne, a sama nazwa podatku od zysków kapitałowych brzmi ironicznie, bo żadnych zysków teraz nie ma. Czas wysokiej inflacji to bardzo zły okres dla inwestujących oszczędności. Nie tylko lokaty, ale nawet inwestycje o większym ryzyku nie pozwalają chronić wartości oszczędności czyli kapitału, a co dopiero na nim zarabiać.

Odsetki od lokat i zyski z inwestycji będą wyższe

Rok temu Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra finansów z apelem o likwidację podatku Belki.

Rachunek jest prosty. Jeśli lokata na 100 zł daje po roku 8 groszy odsetek, a przez 16-proentową inflację te 100 zł traci 16 zł na wartości – i nie ma na to siły – to dlaczego jeszcze z tych 8 gr fiskus 2 gr (19 proc. po zaokrągleniu) zabiera w formie podatku?

Ekonomiści od lat, jeszcze grubo przed inflacją podkreślali, że podatek Belki jest jedną z głównych przyczyn tego, że pod względem poziomu oszczędzania Polacy plasują się na szarym końcu Europy.

Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że w ostatnim czasie podwyższono do niebywałych rozmiarów kwotę wolną w podatku od spadków i darowizn, waloryzuje się za dziesiątki miliardów złotych świadczenie 500 plus i inne transfery socjalne, a z ulżeniem oszczędzającym zwleka.

Kto zyska na likwidacji podatku Belki?

W połowie 2022 r. Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek zwrócił się do ministra finansów z prośbą o rozważenie likwidacji podatku od zysków kapitałowych, a przynajmniej ulżenie oszczędzającym. Statystyki pokazują bowiem, że aż 2/3 podatku Belki to wpływy z opodatkowania odsetek od  lokat.

W grę wchodzą zresztą kwoty dla budżetu marginalne. Mamy najnowsze dane z całego 2022 r. Wpływy z podatku od zysków kapitałowych to 5,75 mld zł – i to dlatego, że w ubiegłym roku wzrosły aż o 38,5 proc., najwyżej w całej 20-letniej historii podatku. Stanowią one tylko 8,45 proc. wszystkich wpływów z PIT i ledwie 1,14 proc. wszystkich dochodów budżetu państwa.

Podatek od zysków kapitałowych: likwidacja lub ulga

Rok temu, sądząc po pierwszych reakcjach ze strony Ministerstwa Finansów, wyglądało, że jest szansa na zmiany. W samym resorcie opracowano nawet koncepcję zmian w podatku od zysków kapitałowych w wersji neutralnej dla wpływów budżetowych.

Według niej w podatku Belki wprowadzono by ulgę –  kwotę wolną od podatku, co zniwelowałoby całkowicie 19 gr od każdej złotówki z lokat, w przypadku niemal wszystkich lokat. Dopiero po przekroczeniu 200 tys. zł zysku z kapitału - a więc u milionerów - zwiększyłoby się nieznacznie obciążenie podatkiem Belki w odniesieniu do obecnego stanu, w związku z jednoczesnym wprowadzeniem i ulgi w podatku, i podwyższeniem jego stawki do 20 proc.

Koniec z zabieraniem 19 proc. podatku: teraz albo nigdy

To zdumiewające, ale w czasach gdy przed wyborami partie prześcigają się w składaniu nawet bardzo absurdalnych i kosztujących dziesiątki miliardów złotych obietnic, nie ma opcji dotyczących uwolnienia pieniędzy drobnych ciułaczy od podatku Belki, idącego ramię w ramię z inflacją.

Czas przypomnieć, że podatek od zysków kapitałowych obejmuje wszystkie lokaty bankowe i zwykłe oprocentowane rachunki osobiste, obligacje oszczędnościowe i akcje spółek giełdowych –także jako inwestycje drobnych ciułaczy, a nawet zyski z pracowniczych programów emerytalnych. Jest to więc powszechny podatek od oszczędności.

Oczywiście podobne podatki funkcjonują w wielu krajach, ale czyż nie znamienne jest, że w gronie wolnych od podatku od zysków kapitałowych są kraje stanowiące synonim bogactwa: Szwajcaria i Luksemburg?

Teraz albo nigdy – skoro udało się w ramach niespełnionych wcześniej obietnic wrócić z pozytywnym finałem do tak archaicznych rozwiązań jak emerytury pomostowe i znalazły się pieniądze na dodatkową ochronę działaczy związkowych, może w końcu ktoś sięgnie po leżące na bruku głosy wyborcze milionów oszczędzających Polaków.

Zobacz też: Najwyższe budynki mieszkalne Warszawy 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej