Obowiązkowa kontrola dotyczy budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów, których powierzchnia dachu ma powyżej 1000 m2.
Kontrolą trzeba objąć elementy budynku czy instalacji, które są narażone na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników towarzyszących użytkowaniu obiektu. Trzeba także sprawdzić instalacje gazowe oraz przewody kominowe, dymowe, spalinowe i wentylacyjne. GUNB przypomina, że kontrole okresowe mogą wykonywać osoby z właściwymi uprawnieniami budowlanymi w odpowiedniej specjalności kwalifikacje. Kontrolę przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) można powierzyć także osobom z tytułem mistrza kominiarskiego.
Po kontroli obiektu, osoba która wykonała przegląd jest zobowiązana bezzwłocznie zawiadomić o tym właściwy organ nadzoru budowlanego. Jeżeli kontroler stwierdzi nieprawidłowości do zawiadomienia musi dołączyć kopię protokołu z kontroli. Z kolei właściciel lub zarządca obiektu, w którym stwierdzono nieprawidłowości powinien jak najszybciej usunąć stwierdzone usterki.
Obowiązki kontroli obiektów przez właścicieli i zarządców określa art. 63 Prawa budowlanego, natomiast kary wynikające z uchybień w tej materii określa art. 91 tejże ustawy. I tak za utrzymywanie obiektu w złym stanie, zagrażającym katastrofą lub zagrożeniem życia lub mienia ludzkiego grozi grzywa minimum 100 stawek dziennych (wysokość dziennej stawki ustala sąd po przeanalizowaniu dochodów sprawcy i jego sytuacji rodzinnej) lub rok pozbawienia wolności.
Po zimie obiekty wielkopowierzchniowe obiekty muszą zostac poddane kontroli w terminie do 31 maja.

i