Obowiązkiem dewelopera jest umożliwienie dostępu do internetu i telewizji: satelitarnej, kablowej i naziemnej
W każdym nowym budynku wielorodzinnym, który otrzymał pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku, obowiązują przepisy prawne nakładające na dewelopera obowiązek wykonania łączy teletechnicznych zapewniających mieszkańcom dostęp do internetu i telewizji bez względu na technologię stosowaną przez dostawcę tych usług.
Nowością wynikającą z wdrożenia przepisów jest obowiązek doprowadzenia do każdego lokalu między innymi światłowodu oraz instalacji umożliwiającej odbiór telewizji satelitarnej i radia UKF. Tak stanowi rozporządzenie dotyczące instalacji telekomunikacyjnych (Dz. U. z dnia 22 listopada 2012, poz. 1289), gwarantujące neutralność technologiczną.
Oznacza to, że nabywając mieszkanie w nowej inwestycji każdy mieszkaniec ma do wyboru ofertę wszystkich dostawców płatnej telewizji, zarówno kablowej jak i satelitarnej lub może wybrać darmową telewizję naziemną. Takie możliwości z pewnością zwiększą konkurencję, a co za tym idzie mogą prowadzić do korzystniejszych cenowo ofert od operatorów kablowych.
Telewizja satelitarna
Podstawowymi zaletami telewizji satelitarnej są: bogata oferta programowa, wysoka cyfrowa jakość obrazu oraz odbiór w każdym miejscu w Polsce. Aktualnie za pośrednictwem satelity dostępnych jest około 200 polskojęzycznych kanałów telewizyjnych, w tym już 60 w jakości HD. Korzystając z telewizji satelitarnej zyskuje się też bezpłatny dostęp do około 900 kanałów obcojęzycznych.
Nowością dostępną tylko przez satelitę jest format Ultra High Definition (UHD), o czterokrotnie lepszej jakości obrazu niż HD. Jeżeli mamy antenę satelitarną oraz odbiornik telewizyjny UHD z wbudowanym dekoderem HEVC możemy oglądać pierwsze demonstracyjne kanały telewizyjne uruchomione przez operatorów satelitarnych.Pod koniec tego roku również polscy nadawcy zapowiedzieli uruchomienie pierwszego komercyjnego kanału UHD.
Warto również zwrócić uwagę, że operatorzy satelitarni, którzy do niedawna oferowali wyłącznie telewizję coraz częściej w swojej ofercie mają również internet lub telefon, a także inne usługi takie jak energia czy ubezpieczenia.
Do korzystania z telewizji satelitarnej konieczny jest dekoder podłączony do anteny satelitarnej. Jeżeli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, który otrzymał pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 deweloper powinien wykonać zbiorczą instalację satelitarną, która bez montażu dodatkowego talerza pozwoli podłączyć dekoder wybranego dostawcy satelitarnego.
Telewizja kablowa
Oferta telewizyjna operatorów kablowych zbliżona jest do tego, co możemy dostać u operatorów satelitarnych. Bardzo plastycznie możemy operować pakietami, które prawie zawsze składają się z oferty kanałów telewizyjnych, internetu oraz telefonu (opartego zazwyczaj na technologii VOIP). Czasem oferta wymusza skorzystanie z pełnego pakietu, nawet gdy telefon stacjonarny nie jest nam potrzebny. Telewizja kablowa nie zapewni tylu dodatkowych bezpłatnych kanałów obcojęzycznych co telewizja satelitarna. Operatorzy kablowi mają zazwyczaj w swojej ofercie dużo kanałów w jakości HD, jednak często pobierają dodatkowe opłaty za dostęp do nich. W małych miastach i na wsiach telewizja kablowa jest praktycznie niedostępna.
Nowe przepisy nakazują położenie instalacji teletechnicznej w taki sposób, aby możliwe było skorzystanie z oferty dowolnego dostawcy. Dotyczy to nowych lub remontowanych budynków (gdy remont wymaga pozwolenia na budowę). Do kabla podpinamy tylko dostarczony dekoder, więc sama instalacja jest bezproblemowa.
Bezpłatna telewizja naziemna
Telewizja naziemna jest bezpłatna, co jest jej podstawową zaletą. Dodatkowo jest to telewizja cyfrowa, czyli jej jakość jest dobra. Niestety wybierając tę opcję mamy dostęp tylko do 24 podstawowych kanałów telewizyjnych, w tym jedynie 2 w formacie HD. Również dodatkowe usługi takie jak internet, czy telefon nie są dostępne. Telewizja naziemna dostępna jest prawie w całej Polsce i do jej odbioru wystarcza zwykła antena telewizyjna.