Nowelizacja Prawa budowlanego, i nie tylko, w konsultacji

2008-06-27 16:04

Z datą 17 czerwca 2008 "zawisł" na stronie Ministerstwa Infrastruktury projekt Ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane, ustawy - o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Został on tym samym poddany tzw. konsultacjom społecznym, które mają potrwać do 20 lipca 2008.

I jak przewiduje Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, projekt, po uwzględnieniu uwag, rząd skieruje do Sejmu na przełomie sierpnia i września.

Chociaż dokument jest obszerny (155 stron) i trudny w czytaniu, warto jest się z nim zapoznać już teraz (pod koniec czerwca do ministra Dziekońskiego nie dotarły żadne uwagi na jego temat, ale wówczas pozostało jeszcze 20 dni konsultacji). W opinii ministra zmienia on zasadniczo zasady i tempo prowadzenia procesu inwestycyjnego. Wystarczy wspomnieć, że planowane jest zlikwidowanie pozwoleń na budowę domów do 350 m2 oraz obiektów będących przedłużeniem istniejącej infrastruktury do pow. 1000 m3. Teraz będą one podlegały tylko tzw. rejestracji, która nie będzie mogła trwać dłużej niż 30 dni. Po tym terminie organ rejestrujący będzie obciążany karą w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Jeżeli planowana budowa odbywa się na terenie, który nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to na wydanie decyzji urbanistycznej też będzie tylko 30 dni (zwłoka to kara finansowa, również 500 zł dziennie).
Jak uważa minister Dziekoński, nowe przepisy nie tylko w budownictwie indywidualnym skrócą czas realizacji inwestycji. Z symulacji ministerstwa wynika, że duże inwestycje realizowane kiedyś na przestrzeni ponad 50 miesięcy, dadzą się zrealizować w 22-25 miesięcy.

Zobaczymy, co z projektu zostanie po konsultacjach, tym bardziej warto zmierzyć się z jego treścią w obecnym kształcie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej