Nowe etykiety energetyczne od 1 września 2021. Czego dotyczą? Jak je czytać?

2021-09-07 11:22
żarówka
Autor: gettyimages Od 1 września obowiązują nowe etykiety energetyczne

Nowe etykiety energetyczne, a także klasy, które weszły do obiegu 1 września 2021 zastępują popularne oznaczenia A ++. Wprowadzono je zgodnie z najnowszymi normami unijnymi. Mają wpierać efektywność energetyczną i oszczędzanie energii. Jakich produktów dotyczą nowe etykiety energetyczne?

Spis treści

  1. Nowe etykiety energetyczne na źródłach światła
  2. Jak wyglądają nowe etykiety energetyczne?
  3. Co zawierają nowe etykiety energetyczne?

Nowe etykiety energetyczne na źródłach światła

Od 1 września na opakowaniach żarówek oraz innych produktów oświetleniowych nie będzie już znanych do tej pory oznaczeń A++. W zamian pojawią się nowe etykiety energetyczne.

Nowe przepisy wprowadzają podwyższone wymagania dotyczące efektywności energetycznej oraz funkcjonalności źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego, a także wymagania w zakresie informacji o produkcie. Są efektem wejścia w życie 1 września 2021 rozporządzenia (UE) 2019/2020 ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego, tj. Rozporządzenia Komisji (UE) 2019/2020 z dnia 1 października 2019 r. ustanawiającego wymogi dotyczące ekoprojektu dla źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz uchylającego rozporządzenia Komisji (WE) nr 244/2009, (WE) nr 245/2009 i (UE) nr 1194/2012.

Jak wyglądają nowe etykiety energetyczne?

Nowa etykieta energetyczna
Autor: gov.pl Nowa etykieta energetyczna
Ważne!

Przypominamy, że nowe etykiety energetyczne pojawiły się już 1 marca 2021 i objęły 5 grup produktowych tj. lodówki, zamrażarki, urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej (np. szafy chłodnicze w supermarketach), pralki, pralko-suszarki, zmywarki oraz telewizory i monitory (wyświetlacze elektroniczne o powierzchni powyżej 100 cm²).

Co zawierają nowe etykiety energetyczne?

Nowe etykiety energetyczne zawierają ważne informacje na temat samego źródła światła, a jest to:

  • skala od A (najbardziej efektywna, kolor zielony) do G (najmniej efektywna, kolor czerwony),
  • zużycie energii wyrażone w kWh na 1000 godzin,
  • kod QR umożliwiający zapoznanie się z kartą informacyjną wybranego źródła światła.

Przepisy przewidują 18-miesięczny okres przejściowy dla źródeł światła opatrzonych starymi etykietami. W tym czasie sprzedawcy detaliczni mają jeszcze możliwość sprzedaży zapasów. W przypadku sprzedaży internetowej, stare etykiety muszą zostać zastąpione nowymi w ciągu 14 dni roboczych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej