NFOŚiGW: dotacje na kolektory słoneczne

2012-06-12 11:50
Kolektory słoneczne
Autor: Andrzej T. Papliński Od lipca 2010 jest możliwość uzyskania dotacji na zakup i montaż zestawów solarnych

Kolektory słoneczne są w Polsce coraz popularniejsze, zamontowano już ponad 900 tys. m2 kolektorów. Wzrasta również zainteresowanie dotacjami na systemy solarne. Wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę z NFOŚiGW. Dokumenty można składać do końca 2013 roku.

Dyrektywa unijna 2009/28/WE dotycząca stosowania energii ze źródeł odnawialnych (OZE) mówi jak istotne jest propagowanie OZE, przede wszystkim w kontekście rozproszonej energetyki słonecznej. Z roku na rok wzrasta stopień zainwestowania Polaków w kolektory słoneczne. Dotychczas zainstalowano już ponad 900 tys. m2 solarów.

Przeczytaj również: Domy energooszczędne - wkrótce dopłaty do kredytów. Nowy program NFOŚiGW

Kolektory słoneczne w Polsce

Sprzedaż solarów w 2011 roku wzrosła ponad 70 proc. i wyniosła ok. 248 tys. m2, co daje łącznie 904 tys. m2 zainstalowanych kolektorów słonecznych. Równoważy to 633 MW mocy cieplnej. Zadowalający jest fakt, że aż 70 proc. kolektorów trafia do właścicieli domów, jako elementy instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację kolektorów słonecznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył na dotacje do kolektorów (w latach 2010/2014) 300 mln złotych. Dotychczas z programu skorzystało prawie 18 tysięcy osób, a średnia kwota dofinansowania wyniosła 6 570 złotych. Warto zaznaczyć, że tylko w 2012 roku do programu zgłosiło się 1600 osób, natomiast od 2010 roku z inicjatywy skorzystało już 18 tys. wnioskodawców.

NFOŚiGW: doatcje na systemy solarne
Autor: NFOŚiGW Liczba zainstalowanych systemów solarnych w Polsce

Dotacje na systemy solarne. Jak to działa?

Pierwszym krokiem wnioskodawcy o przyznanie dofinansowania na kolektory słoneczne jest złożenie do banku wniosku o dotację wraz z wnioskiem o kredyt. Po zawarciu umowy kredytowej z dotacją oraz pisemnej umowy z wykonawcą, osoba starająca się o skorzystanie z progamu może już przedkładać w banku faktury. Po ukończeniu realizacji kredytobiorca i wykonawca zobowiązani są do przygotowania końcowego protokołu odbioru instalacji solarnej i przekazania jej do eksploatacji.

NFOŚiGW sfinansuje 45% inwestycji

Po odbiorze instalacji wnioskodawca może złożyć w banku odpowiednie dokumenty. Najpóźniej do dwóch miesięcy od daty przekazania wszystkich niezbędnych dokumentów, NFOŚiGW wpłaca na rachunek banku kwotę dotacji, wynoszącą do 45-procent całej inwestycji. Warto pamiętać, że od pozyskanej kwoty należy jeszcze odprowadzić podatek.

WAŻNE: Inicjatywa NFOSiGW adresowana jest do gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dokumenty można składać do końca 2013 roku.

Szczególy składania wniosków o dotacje z NFOŚiGW na systemy solarne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany