Nawet 28 tys. zł do wzięcia! Nowe dopłaty już od kwietnia 2023. Trzeba złożyć wniosek!

2023-04-25 18:03

Nawet 28 tys. może wynieść dopłata w najnowszej edycji rządowego programu, który rusza 22 kwietnia 2023. Jak można zdobyć te pieniądze i na co przeznaczyć dofinansowanie? Jakie warunki trzeba spełnić? NFOŚiGW wyjaśnia szczegóły.

Spis treści

  1. Do 28 tys. zł dopłaty - nowość 2023
  2. Dla kogo nowe dopłaty?
  3. Na co jeszcze pieniądze i w jakiej wysokości?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił uruchomienie kolejnej już, piątej edycji programu Mój Prąd. Poprzednie edycje programu cieszyły się dużą popularnością - nabór do programu kończył się zawsze przed terminem z powodu wyczerpania środków przeznaczonych na dopłaty. Tym razem ma być inaczej, nabór wniosków ma być prowadzony w sposób ciągły. To nie jest jedyna nowość w zapowiedzianym na 2023 programie Mój Prąd.

Do 28 tys. zł dopłaty - nowość 2023

W programie Mój Prąd 5.0 wiele się zmienia - przede wszystkim zostaje rozszerzony zakres rzeczowy. Dopłaty można dostać już nie tylko na fotowoltaikę czy magazyn energii, ale także na urządzenia grzewcze - kolektory słoneczne służące do podgrzania ciepłej wody użytkowej oraz pompy ciepła. Wysokość wsparcia zależy w tym przypadku od rodzaju urządzenia, ale maksymalne dofinansowanie może wynieść 28 tys. zł. Jakie dopłaty przewidziano do poszczególnych modeli pomp ciepła:

  • do 4,4 tys. zł można dostać na pompę ciepła typu powietrze-powietrze,
  • do 12,6 tys. zł - na pompę ciepła typu powietrze-woda bez podwyższonej efektywności,
  • do 19,4 tys. zł - na pompę ciepła typu  powietrze-woda o podwyższonej efektywności,
  • do 28 tys. zł - na gruntową pompę ciepła.

W przypadku kolektorów słonecznych dofinansowanie ma wynieść do 3,5 tys. zł.

Dla kogo nowe dopłaty?

Nowa edycja programu Mój Prąd ma uzupełnić program Czyste Powietrze. Jak poinformował wiceprezes NFOŚiGW,  Paweł Mirowski, "w Czystym Powietrzu trzeba wymienić kocioł na paliwo stałe, aby móc skorzystać z dodatkowych komponentów. Nie jest możliwe pozostawienie sobie kotła gazowego jako ogrzewania szczytowego i otrzymania dotacji do pompy ciepła. Dlatego też, aby zaopiekować się potrzebami i oczekiwaniami osób, które nie mogą skorzystać z Czystego Powietrza, dokładamy pompy ciepła do Mojego Prądu".

Przedstawiciel Funduszu przypomniał też, że warunkiem przystąpienia do programu jest rozliczanie się prosumentów w systemie obowiązującym od 1 kwietnia 2022 - chodzi o tzw. net-billing.

Na co jeszcze pieniądze i w jakiej wysokości?

Przypomnijmy, że program Mój Prąd to dopłaty przede wszystkim do fotowoltaiki. W piątej edycji programu wsparcie pozostaje na tym samym poziomie. Na panele fotowoltaiczne można dostać do 6 tys. zł, chyba że zainwestujemy również w dodatkowe komponenty. Wtedy możemy liczyć na 7 tys. zł. Można też dostać:

  • do 16 tys. zł do magazynu energii,
  • do 5 tys. zł magazynu ciepła,
  • do 3 tys. zł do systemu zarządzania energią.

Maksymalne dofinansowanie w formie dotacji może wynieść nawet 58 tys. zł.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej