Miliony Polaków do kontroli podatkowej. Dostaliście zwrot PIT za 2022 rok, spodziewajcie się wezwania lub telefonu z urzędu skarbowego

2023-08-05 10:55
Skarbówka kontroluje zwroty - kto odda nadpłatę
Autor: Szymon Starnawski Fiskus zwrócił podatnikom rekordowe 27 miliardów złotych nadpłaconego podatku, ale teraz sprawdzi czy wszystkim się one na pewno należały

Ministerstwo Finansów nie poprzestanie na automatycznym rozliczeniu podatników za 2022 r. w aplikacji e-PIT i wysłaniu na ich konta tytułem nadpłaconego podatku rekordowych 27 miliardów złotych. Będą kontrole czy te nadpłaty faktycznie się należały, a obejmą one miliony podatników.

Spis treści

  1. Kto powinien spodziewać się wezwania do urzędu skarbowego
  2. Jak urząd skarbowy zweryfikuje PIT-y za 2022 rok
  3. Kiedy trzeba będzie oddać zwrot podatku

Kontrole obejmą nie tylko 1,3 mln podatników, którzy tradycyjnie złożyli PIT-y roczne w wersji papierowej oraz kilku milionów, którzy muszą rozliczać się sami i robią to przez Internet, ale i 11,3 mln osób, którym skarbówka wystawiła automatycznie PIT-y w systemie e-PIT. To, że fiskus sam tam wyliczył nadpłatę nie ma znaczenia, bo to podatnik wciąż odpowiada wobec urzędu skarbowego za ostateczne zobowiązanie.

Kto powinien spodziewać się wezwania do urzędu skarbowego

W pierwszej kolejności Krajowa Administracja Skarbowa - poprzez urzędy skarbowe, pod które podlegają podatnicy - kontrolować będzie PIT-y roczne trzech grup osób:

  • korzystających z ulgi PIT-0 dla seniorów,
  • osób powracających zagranicy,
  • rodzin z co najmniej czwórką dzieci.

Łączy ich jedno - wszyscy skorzystali z nowej obowiązującej w 2022 roku ulgi: ulga dla pracujących seniorów, ulga dla powracających, ulga dla rodzin 4+.

W czasie czterech miesięcy, kiedy składane są zeznania przez samych podatników - lub automatycznie przygotowywane przez system e-PIT - skarbówka ma mało czasu na weryfikowanie danych, w oparciu o które zwraca podatek – opiera się na danych, które trafiły do systemu informatycznego albo zostały podane przez samych podatników. Teraz na spokojnie będzie je weryfikować.

Jak urząd skarbowy zweryfikuje PIT-y za 2022 rok

Nim urzędnik skarbówki wezwie podatnika do złożenia wyjaśnień, sam spróbuje zweryfikować podstawę do odliczenia. Jest na to wiele sposobów – w tym porównywanie baz danych.

Na przykład, by skorzystać z ulgi dla seniora trzeba nie tylko osiągnąć ustawowy wiek emerytalny, ale nie pobierać emerytury oraz osiągać dochody, które podlegają obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne. Wystarczy więc, że skarbówka swoje dane porówna z danymi z ZUS - wyłapie wtedy nieścisłości, jeśli są.

Jeśli pojawią się wątpliwości, urząd skarbowy w pierwszej kolejności poprosi o wyjaśnienia drogą telefoniczną (o ile oczywiście w danych podatnika ma aktualny numer telefonu).

Dopiero w drugiej kolejności podatnicy będą wzywani do składania oficjalnych wyjaśnień popartych dokumentami.

Kiedy trzeba będzie oddać zwrot podatku

Jeśli okaże się, że podatnik korzystający z jednej z tych trzech ulg popełnił błąd i niesłusznie sam sobie wyliczył zwrot podatku – albo nie zweryfikował danych w zeznaniu przygotowanym automatycznie przez karbówkę w systemie e-PIT – będzie trzeba nie tylko zwrócić nadpłatę (na dodatek z odsetkami, liczonymi od 2 maja).

W takiej sytuacji konieczne będzie także złożenie PIT-u rocznego po raz kolejny – jako korekty.

Ponieważ zaraz zaczną się wakacje, to pracownicy urzędów skarbowych skoncentrują się teraz na weryfikacji zeznań i typowaniu podatników do szczegółowej kontroli. Telefony w tej sprawie rozdzwonią się na pewno z dużą intensywnością od września br.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej