Mieszkanie za remont. Jak wynająć mieszkanie w dobrej cenie w zamian za jego remont?

2021-09-16 17:07
remont mieszkania
Autor: gettyimages Program Mieszkanie za remont daje możliwość wynajęcia mieszkania w korzystnej cenie mieszkania od miasta w zamian za przeprowadzenie jego remontu

Mieszkanie za remont to program, który jest szansą na własne „M" dla osób, których nie stać na kupno mieszkania, kredyt czy nawet wynajem na rynku komercyjnym. Program Mieszkanie za remont jest korzystny również dla samych miast. Nie jest to jednak program ogólnopolski. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o przydział mieszkania za remont?

Spis treści

 1. Na czym polega program Mieszkanie za remont?
 2. Jakie mieszkania do wyboru w programie Mieszkania za remont?
 3. Kto ma szansę na mieszkanie za remont?
 4. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o mieszkanie za remont?
 5. Wnioski i umowy programu Mieszkanie za remont
 6. Program Mieszkanie za remont to też korzyść dla miast
 7. Jakie miasta biorą udział w programie Mieszkanie za remont?

Na czym polega program Mieszkanie za remont?

Program Mieszkanie za remont umożliwia wynajęcie mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za remont. Przyszły najemca wykonuje remont na własny koszt bez prawa do zwrotu poniesionych nakładów. Oznacza to, że w żadnym wypadku nie otrzyma on zwrotu kosztów ani za robociznę, ani też za zakupione wyroby i materiały budowlane potrzebne do przeprowadzenia remontu. Otrzymuje natomiast ulgę w postaci zwolnienia z obowiązku płatności czynszu za lokal na czas trwania remontu oraz zwolnienia z wpłaty kaucji mieszkaniowej.

Program Mieszkanie za remont daje też możliwość wykupienia na korzystnych warunkach wyremontowanego mieszkania zlokalizowanego w budynku, stanowiącym własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem miasta – już po pięciu latach od zamieszkania w nim.

Jakie mieszkania do wyboru w programie Mieszkania za remont?

To oczywiście zależy, jakimi mieszkaniami komunalnymi dysponuje dana gmina czy miasto. Np. w Katowicach, w uruchomionej niedawno kolejnej już edycji programu, do wyboru jest obecnie  50 mieszkań o powierzchni od 28 do blisko 80 m². Cena najmu mieszkań waha się od 3,21 zł do 7,65 zł/ m² i jest uzależniona m.in. od lokalizacji, a także standardu mieszkania. Lokale znajdują się przede wszystkim w centrum miasta.

Szczegółowe informacje na temat mieszkań oddawanych w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę oraz ich listę można uzyskać we właściwych urzędach i na stronach internetowych miast.

Kto ma szansę na mieszkanie za remont?

O przydział mieszkania za remont mogą się ubiegać zarówno osoby samotne, jak i rodziny, których nie stać na kupno własnego mieszkania czy nawet wynajem, także osoby, które nie mają zdolności kredytowej. Ale to nie wszystkie warunki tego programu.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o mieszkanie za remont?

Aby przystąpić do programu Mieszkanie za remont należy spełnić 3 warunki:

 1. nie można być właścicielem innego mieszkania,
 2. należy spełnić kryterium dochodowe, przykładowo, dla gospodarstwa jednoosobowego chodzi o dochód mieszczący się w widełkach od 1876 zł do 5003 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego dochód na jedną osobę musi się mieścić w przedziale od 1250 zł do 3252 zł,
 3. brak zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.

Wysokość dochodu określa się na podstawie deklaracji o wysokości dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie deklaracji oraz oświadczenia o stania majątkowym członków gospodarstwa domowego, które będą stanowić załączniki do wniosku o zawarcie umowy najmu mieszkania.

Jeżeli dana osoba spełnia 3 ww. warunki formalne, kolejnym kryterium w przydzieleniu mieszkania za remont jest punktacja. W naliczaniu punktów brane są pod uwagę głównie warunki lokalowe, a są to:

 • aktualna powierzchnia mieszkalna w przeliczeniu na jedną osobę,
 • liczba osób zamieszkujących dany lokal,
 • ilość dzieci,
 • także orzeczenie o niepełnosprawności,
 • kwestia bezdomności.
WAŻNE

Powierzchnia mieszkania wskazanego przez wnioskodawcę nie może przekraczać kryterium powierzchniowego wskazanego w ustawie art. 5 ustawy z dn. 21 czerwca 2021 o dodatkach mieszkaniowych, uprawniających do otrzymania dodatku mieszkaniowego, tj. 

wielkość gospodarstwa domowego Maks. powierzchnia użytkowa lokalu dla danego gospodarstwa domowego
1 osobowe 45,50
2 osobowe 52,00
3 osobowe 58,50
4 osobowe 71,50
5 osobowe 84,50
6 osobowe 91,00

Wnioski i umowy programu Mieszkanie za remont

Osoba ubiegająca się o wynajem lokalu przeznaczonego do remontu musi złożyć wniosek o wynajem lokalu przeznaczonego do remontu wraz z deklaracją o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy o wykonanie remontu lokalu z jego zarządcą (Miejski Zarząd Budynków), a następnie umowy najmu lokalu. Przed przystąpieniem do remontu mieszkania zawiera się również umowę na czas remontu, która:

 • stanowi  wyrażenie zgody na przeprowadzenie remontu lokalu na własny koszt w zamian za prawo do jego wynajęcia na czas nieokreślony,
 • określa warunki przeprowadzenia remontu,
 • stanowi podstawę do zawarcia umów na dostarczenie mediów (prąd, dostawa wody itp.) w okresie jej obowiązywania.

Program Mieszkanie za remont to też korzyść dla miast

Program Mieszkanie za remont to nie tylko szansa dla osób borykających się z problemami zamieszkania "na swoim", ale także dla samego miasta. Dzięki programowi miasto może bardziej zaspokoić potrzeby mieszkańców, jak również sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów. Zdarzają się też przypadki, że program Mieszkanie za remont przyciąga osoby spoza danego miasta. Jeśli otrzymają mieszkania w zamian za remont, meldują się, a to oznacza dla miasta wpływy z podatków.

Jakie miasta biorą udział w programie Mieszkanie za remont?

Obecnie coraz więcej polskich miast przystępuje do programu Mieszkanie za remont. Miasta biorące udział w programie to m.in.: Łódź, Katowice, Sosnowiec, Szczecin, Tarnów, Jaworzno, prawdopodobnie przystąpi też Warszawa. Warunki programu w każdym z nich mogą się nieco różnić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej