Mieszkanie dla młodych 2023 - dofinansowanie pewne! Od 1 lipca będzie tani kredyt dla młodych! Sejm przyjął ustawę

2023-04-17 11:37
Mieszkanie dla młodych 2023
Autor: gettyimages Nowy program mieszkaniowy w 2023 skierowany jest dla ludzi młodych, którzy mierzą się z zakupem swojego pierwszego mieszkania

Mieszkanie dla młodych - 14 kwietnia 2023 Sejm przyjął ustawę o kredycie na pierwsze mieszkanie. Nowe przepisy mają ułatwić Polakom kupno własnego lokum. Od 1 lipca 2023 rządowy program wsparcia ludzi młodych pojawi się w nowej odsłonie. Dotychczasowe programy mieszkaniowe nie przyniosły zamierzonych efektów. Czy nowy program wypali? Jakie warunki kredytu na mieszkanie dla młodych rząd proponuje rząd tym razem?

Spis treści

 1. Mieszkanie dla młodych 2023 - jaki nowy program?
 2. Od kiedy nowy program mieszkaniowy dla młodych?
 3. Jaki kredyt dla młodych na mieszkanie w 2023?
 4. Jakie zasady Konta Mieszkaniowego?
 5. Mieszkanie dla młodych 2023 - warunki

Przypomnijmy, że program mieszkaniowy pod nazwą Mieszkanie dla młodych funkcjonował w latach 2013-2018. Celem programu, znanego też pod skrótem MdM, była pomoc państwa w zakupie pierwszego mieszkania przez młodych ludzi - wiek nie mógł przekroczyć 36 lat, a wyjątek stanowiły osoby wychowujące więcej niż trójkę dzieci. Wsparcie polegało na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego, które udzielane było w momencie wypłaty kredytu hipotecznego. Z programu zrezygnowano, ponieważ, jak oceniali specjaliści, nie spełniał on swojego zadania polegającego na wsparciu osób o najniższych dochodach.

Programy mieszkaniowe dla młodych ludzi ewaluowały przez kolejne lata. Pojawiły się Mieszkanie plus (dla wynajmujących), Mieszkanie bez wkładu własnego z gwarantowanym kredytem hipotecznym, które zresztą szybko zmieniło nazwę na Rodzinny kredyt mieszkaniowy. Niestety, żaden z tych programów nie rozwiązuje problemów mieszkaniowych młodych Polaków.

Mieszkanie dla młodych 2023 - jaki nowy program?

Nowym programem mieszkaniowym w 2023, skierowanym do młodych ludzi, ma być Pierwsze mieszkanie. Program przewiduje wsparcie dla osób, które, jak sama nazwa wskazuje, chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Może w nim wziąć udział każdy, kto nie ukończył 45. roku życia.

Program mieszkaniowy w założeniu jest rozwiązaniem kompleksowym. Mają z niego skorzystać zarówno ci, którzy planują zakup własnego M w najbliższym czasie, chociażby w przeciągu roku, ale także ci, którzy o zakupie mieszkania myślą w dłuższej perspektywie, kilku lat. Nowy projekt programu mieszkaniowego dla młodych wyróżniają korzystne warunki spłacania rat oraz rządowe dopłaty.

Pierwsze mieszkanie będzie się opierać na dwóch rozwiązaniach:

 1. Bezpiecznym Kredycie 2%, czyli systemem dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania.
 2. Koncie Mieszkaniowych - programie pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego, własnego M.

Profitem tego programu, jak zauważają eksperci, jest to, że obejmie on mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jaki wtórnego. Nie uwzględnia również limitu metrażowego mieszkań. Nie będzie też progu dochodowego.

Od kiedy nowy program mieszkaniowy dla młodych?

Program Pierwsze mieszkanie ma ruszyć 1 lipca 2023. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewnia, że nie będzie opóźnienia w jego uruchomieniu.

Jaki kredyt dla młodych na mieszkanie w 2023?

Nowy program mieszkaniowy przewiduje Bezpieczny Kredyt 2% - na jakich warunkach? Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Wysokość dofinansowania będzie zależała od wielkości gospodarstwa domowego. Twórcy projektu założyli dwie kwoty maksymalne:

 • 500 tys. – dla singli,
 • 600 tys. – dla małżeństwa lub rodzica z dzieckiem.

Co ważne, limity dotyczą kredytu, a nie ceny mieszkania. Oznacza to, że osoby dysponujące większą kwotą wkładu własnego, będą mogły wybrać droższe mieszkanie. Natomiast ci, którzy nie mają środków na wkład własny, mają możliwość skorzystania z innego państwowego programu - gwarantowanego wkładu własnego.

Jakie zasady Konta Mieszkaniowego?

Konto Mieszkaniowe to druga opcja dla młodych ludzi starających się o mieszkanie. Będzie to specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone przez banki komercyjne. Otworzyć je może osoba, która:

 • nie ma i nigdy nie miała mieszkania (dotyczy również spółdzielczego prawa do nieruchomości),
 • ma niewielki lokal i mieszka tam z co najmniej dwojgiem własnych lub przysposobionych dzieci (do 50 m² przy dwojgu dzieci, 75 m² przy trojgu oraz 90 m² przy czworgu).

Konto Mieszkaniowe ma pomóc w oszczędzaniu przez okres od 3 do 10 lat. Co więcej, za regularne przelewanie środków na rachunek państwo przyzna Premię Mieszkaniową.

Czytaj więcej:

Mieszkanie dla młodych 2023 - warunki

Aby skorzystać z programu, trzeba spełnić kilka warunków. Do programu mieszkaniowego może przystąpić każdy, kto:

 • nie ukończył 45. roku życia,
 • nie posiada bądź nie jest współwłaścicielem mieszkania,
 • jest singlem, pozostaje w związku małżeńskim, partnerskim, ma czy nie ma dzieci.

Program nie obejmuje osób, które miały mieszkanie i je sprzedały. wyłączenie są też tzw. flipperzy, którzy kupują, po czym szybko sprzedają nieruchomość.

Źródło: PAP, MRiT

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej