Maluch plus 2023 - wniosek tylko 19 lutego! Dla kogo dofinansowanie w programie Maluch plus?

2023-02-15 11:13
Maluch plus 2023
Autor: gettyimages Maluch plus 2023 - termin złożenia wniosku upływa 19 lutego

Maluch plus w 2023 ruszył z wyższym budżetem. 19 lutego mija termin na złożenie wniosku do nowej edycji programu Maluch plus. O dofinansowanie mogą się starać m.in. gminy, podmioty prywatne, a także osoby fizyczne. Przypomnijmy, że celem programu Maluch plus jest wsparcie tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi do trzech lat.

Spis treści

  1. Dla kogo program Maluch plus?
  2. Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie w programie Maluch plus?
  3. Maluch plus - wniosek tylko w formie elektronicznej!
  4. Ile można otrzymać z programu Maluch plus?
  5. Kiedy wyniki naboru do programu Maluch plus?

- To dofinansowanie na utworzenie miejsc opieki nad dziećmi do trzech lat mogą otrzymać gminy, a także podmioty prywatne, fundacje, stowarzyszenia, osoby fizyczne. Zachęcam wszystkich do wnioskowania. Oferty można składać do 19 lutego 2023, tylko drogą elektroniczną – podkreśliła minister rodziny Marlena Maląg.

Dla kogo program Maluch plus?

Program Maluch plus skierowany jest w pierwszej kolejności do gmin, ale wnioski mogą składać wszystkie podmioty, które, zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, mogą tworzyć i prowadzić miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi. Mogą to być osoby fizyczne, w tym pracodawcy oraz podmioty współpracujące z pracodawcami, również osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty, instytucje publiczne oraz współpracujące z nimi podmioty, prowadzące lub zamierzające prowadzić w latach 2023–2029 instytucje opieki dla dzieci w wieku do lat trzech.

Nowa edycja programu Maluch plus ruszyła z większym budżetem – 5,5 mld zł. Dzięki temu możliwe będzie utworzenie około 100 tys. miejsc opieki dla dzieci.

- Pozwoli to na utworzenie 100 tys. miejsc opieki w żłobkach, przedszkolach i u dziennych opiekunów. Oprócz dofinansowania, każdy podmiot ma zagwarantowane środki na utrzymanie nowopowstałych miejsc opieki nad maluchami przez 36 miesięcy. To 837 zł miesięcznie – wyjaśniła szefowa MRiPS.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie w programie Maluch plus?

Wniosek należy złożyć do wojewody właściwego ze względu na położenie gminy, na terenie której jest lub będzie prowadzona instytucja opieki, w ramach której tworzone będą nowe miejsca opieki.

Maluch plus - wniosek tylko w formie elektronicznej!

Wniosek o dofinansowanie z programu Maluch plus należy złożyć tylko i wyłącznie w wersji  elektronicznej:

  • w przypadku gmin – za pośrednictwem formularza w Module 2 systemu teleinformatycznego Rejestr Żłobków,
  • w przypadku powiatów, województw, czy innych podmiotów – za pośrednictwem formularza RKZ-6 na Portalu Informacyjno-Usługowym Emp@tia (PIU Emp@tia).

Wnioski złożone w innej formie nie będą rozpatrywane.

Ile można otrzymać z programu Maluch plus?

Minister zwróciła uwagę, że na koniec 2015 funkcjonowało niespełna 3 tys. placówek, które oferowały 84 tys. miejsc opieki.

- Obecnie działa ponad 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, w których jest blisko 230 tys. miejsc - zaznaczyła.

Na utworzenie jednego miejsca opieki samorządy otrzymają 35 862 zł (pozostałe podmioty niepubliczne - 12 410 zł). Przez kolejne trzy lata będą otrzymywały dofinansowanie na prowadzenie działalności w wysokości 837 zł na jedno miejsce. Od samorządów nie będzie wymagany wkład własny.

Kiedy wyniki naboru do programu Maluch plus?

Wyniki naboru zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w zakładce Maluch plus, w terminie do 28 kwietnia 2023.

Źródło: gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej