Kredyt Czyste Powietrze - zmiany od 3 stycznia 2023

2023-01-03 10:53

Kredyt Czyste Powietrze to ścieżka bankowa w programie Czyste Powietrze, czyli nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego na inwestycje termomodernizacyjne realizowane zgodnie z programem. W związku ze zmianami w programie dotacji od 3 stycznia 2023 zmiany są także w ofercie bankowej, czyli Kredycie Czyste Powietrze.

Spis treści

 1. Zmiany w Kredycie Czyste Powietrze od 2023
 2. W jakich bankach Kredyt Czyste Powietrze?
 3. Jaka może być wysokość Kredytu Czyste Powietrze?
 4. Jak uzyskać Kredyt Czyste Powietrze?
 5. Kredyt Czyste Powietrze z gwarancją

Od 03 stycznia 2023, w związku ze zmianami w programie Czyste Powietrze, banki sukcesywnie będą no nowo uruchamiały ścieżkę bankową. O ponownym uruchomieniu oferty Kredytu Czyste Powietrze w kolejnych bankach ma na bieżąco informować zarówno Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak i banki na swoich stronach internetowych.

Zgodnie z decyzją Zarządu NFOŚiGW na 2023 alokacja środków z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych udzielanych na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu priorytetowego Czyste Powietrze na 2023 r. wynosi 340 mln zł.Przyznane bankom limity na 2023 to 69,4 mln zł.

Zmiany w Kredycie Czyste Powietrze od 2023

Nowe Czyste Powietrze wprowadza też zmiany w ofercie bankowej, czyli w Kredycie Czyste Powietrze. Taką pożyczkę z dotacją na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu będzie można uzyskać na inwestycje rozpoczęte do 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku w banku. Do tej pory kredyt z dotacją udzielany był na przedsięwzięcia rozpoczęte od daty złożenia wniosku o dofinansowanie w banku udzielającym kredytu.

Jak poinformowano pod koniec 2022, w programie Czyste Powietrze złożono ponad 530 tys. wniosków na blisko 10 mld zł dotacji, a zawarto umowy na ponad 8,3 mld zł. Wypłacono ponad 4 mld zł. Na rozliczenie inwestycji beneficjenci mają do 36 miesięcy stąd różnica pomiędzy kwotą wskazaną w umowach i kwotą wypłaconych środków. Budżet Czystego Powietrza to ponad 100 mld zł.

W jakich bankach Kredyt Czyste Powietrze?

Lista banków, które do tej pory miały uruchomioną ścieżkę bankową Kredyt Czyste Powietrze:

 1. Alior Bank
 2. Bank Ochrony Środowiska
 3. BNP Paribas Bank Polska
 4. Credit Agricole Bank Polska
 5. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
 6. Banki Spółdzielcze z Grupy BPS

Jaka może być wysokość Kredytu Czyste Powietrze?

Do tej pory wysokość pożyczki wynosiła 100 tys. zł, maksymalnie, przykładowo na 10 lat w Aliorze i 12 lat w BOŚ.

Jak uzyskać Kredyt Czyste Powietrze?

 1. W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, należy złożyć wniosek o Kredyt Czyste Powietrze, a po przyznaniu kredytu – wniosek o dotację z programu Czyste Powietrze. Konsultant (pracownik banku) pomoże wypełnić dokumenty.
 2. Po pozytywnej decyzji kredytowej lub warunkowej umowie kredytowej, bank złoży w imieniu kredytobiorcy wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw).
 3. Bank, po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji, wypłaca kredyt. Jeśli kredyt jest zabezpieczony gwarancją BGK, to wypłata kredytu nastąpi po podpisaniu umowy dotacji.
 4. W terminie 18 miesięcy (licząc od dnia złożenia wniosku o dotację) powinno się zrealizować inwestycję, a następnie złożyć w wfośigw wniosek o jej rozliczenie.
 5. Wfośigw wypłaca dotację po pozytywnej weryfikacji przedstawionych dokumentów zakupowych. Środki trafią na rachunek  kredytu, czyli bank zaksięguje je na poczet spłaty kapitału kredytu.

Kredyt Czyste Powietrze z gwarancją

Kredyt Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału można zaciągnąć – z zabezpieczającą gwarancją BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Dzięki gwarancji, banki kredytujące mogą zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem. Najważniejsze warunki gwarancji to:

 • wniosek o gwarancję w treści wniosku o kredyt oraz odpowiednie zapisy w umowie kredytowej,
 • zabezpiecza 80% aktualnego kapitału kredytu,
 • za jej udzielenie nie jest pobierana prowizja od kredytobiorcy. 

MaB, źródło: czystepowietrze.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej