Kredyt Czyste Powietrze w grudniu dostępny w kolejnych bankach. Jak go dostać? Jaka może być wartość pożyczki?

2021-12-27 11:49
Kredyt Czyste Powietrze
Autor: gettyimages Kredyt Czyste Powietrze - składanie wniosków możliwe od 6 lipca

Kredyt Czyste Powietrze to zapowiadana ścieżka bankowa w programie Czyste Powietrze, czyli nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego na inwestycje termomodernizacyjne realizowane zgodnie z programem. Kredyt Czyste Powietrze ruszył 6 lipca 2021 r. Do listy banków, w których można się ubiegać o Kredyt Czyste Powietrze, dołączyły banki BPS.

Spis treści

 1. Kredyt Czyste Powietrze
 2. Jakie banki udzielają Kredytu Czyste Powietrze?
 3. Zmiany w Kredycie Czyste Powietrze
 4. Jaka może być wysokość Kredytu Czyste Powietrze?
 5. Jak uzyskać Kredyt Czyste Powietrze?
 6. Kredyt Czyste Powietrze z gwarancją

Kredyt Czyste Powietrze

W połowie kwietnia br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy z siedmioma bankami (Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank, SGB-Bank), które miały przygotować nowy instrument finansowy na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych - Kredyt Czyste Powietrze - przyznawany w ramach programu Czyste Powietrze.

Jakie banki udzielają Kredytu Czyste Powietrze?

Od 6 lipca kredyty, z których będzie można sfinansować termomodernizację budynku oraz wymianę źródła ciepła, uruchomiły Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska. Od 18 grudnia taka oferta dostępna jest w Bankach Polskiej Spółdzielczości. Banki BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS mają swoje placówki w mniejszych miejscowościach, co jest drogą dotarcia z programem „Czyste Powietrze” do Polski gminnej i powiatowej. Grupa BPS to zrzeszenie 316 banków.

W latach 2021-2022 banki będą dysponować łącznym limitem środków do 1,5 mld zł, w ramach których przekazywać będą do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem Czyste Powietrze.

Zmiany w Kredycie Czyste Powietrze

Część warunków dofinansowania dla ścieżki bankowej Kredytu Czyste Powietrze została zmieniona w stosunku do zwykłej ścieżki, realizowanej za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Najważniejsze zmiany to:

 • rozpoczęcie przedsięwzięcia (w przypadku wniosków składanych w wfośigw: do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, w przypadku banków: od daty złożenia wniosku),
 • okres realizacji (wfośigw: 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku, bank: 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku),
 • rozliczenie wniosku (wfośigw: maksymalnie w trzech częściach, bank: rozliczenie całości po zakończeniu przedsięwzięcia),
 • korekta wniosku (wfośigw: tak, bank: nie, możliwość ponownego złożenia wniosku).

Warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu jest wypłacenie beneficjentowi przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem „Czyste Powietrze”, w tym co najmniej w 95% na pokrycie kosztów kwalifikowanych oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem. 

Jaka może być wysokość Kredytu Czyste Powietrze?

Wysokość pożyczki to 100 tys. zł, maksymalnie, na 10 lat w Aliorze i 12 lat w BOŚ.

Jak uzyskać Kredyt Czyste Powietrze?

 1.  W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, należy złożyć wniosek o Kredyt Czyste Powietrze, a po przyznaniu kredytu – wniosek o dotację z programu Czyste Powietrze. Konsultant (pracownik banku) pomoże wypełnić dokumenty.
 2. Po pozytywnej decyzji kredytowej lub warunkowej umowie kredytowej, bank złoży w imieniu kredytobiorcy wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw).
 3. Bank, po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji, wypłaca kredyt. Jeśli kredyt jest zabezpieczony gwarancją BGK, to wypłata kredytu nastąpi po podpisaniu umowy dotacji.
 4. W terminie 18 miesięcy (licząc od dnia złożenia wniosku o dotację) powinno się zrealizować inwestycję, a następnie złożyć w wfośigw wniosek o jej rozliczenie.
 5. Wfośigw wypłaca dotację po pozytywnej weryfikacji przedstawionych dokumentów zakupowych. Środki trafią na rachunek  kredytu, czyli bank zaksięguje je na poczet spłaty kapitału kredytu.

Kredyt Czyste Powietrze z gwarancją

Kredyt Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału będzie można zaciągnąć – z zabezpieczającą gwarancją BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Dzięki gwarancji, banki kredytujące mogą zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem. Najważniejsze warunki gwarancji to:

 • wniosek o gwarancję w treści wniosku o kredyt oraz odpowiednie zapisy w umowie kredytowej,
 • zabezpiecza 80% aktualnego kapitału kredytu,
 • za jej udzielenie nie jest pobierana prowizja od kredytobiorcy. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej