Kontrola dużych obiektów budowlanych - szykuje się zmiana uprawnień

2023-05-15 17:04
MPL Poznań West - Hala A
Autor: MPL Group Projekt MLP Poznań West o powierzchni 133 000 m2

Kto będzie mógł wykonywać okresowe kontrole w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2?

W związku z planowanymi do wejścia w życie zmianami warto jest wyjaśnić, że prawdopodobnie ulegną zmianie przepisy w zakresie dokonywania obowiązkowych kontroli obiektów budowlanych. W artykule wyjaśniamy zmiany w zakresie kontroli odnoszących się do budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m² oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m².

Obowiązkowa kontrola obiektów budowlanych

Za ustawodawcą należy powtórzyć, że obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej w zakresie sprawdzenia stanu technicznego:

  • elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu;
  • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska;
  • instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
  • co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków, o których mowa na wstępie (2000 m² pow. zabudowy oraz 1000 m²2 pow. dachu) – tak art. 62 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego.

Więcej na temat w artykule: Przegląd techniczny budynku 2023 obowiązkowy do 31 maja!

Kto będzie mógł dokonać okresowej kontroli?

Powyższą kontrolę okresową mają przeprowadzać rzeczoznawcy budowlani lub osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane bez ograniczeń przez okres co najmniej 8 lat.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351). oraz projekt nowelizacji Prawa budowlanego.

Czytaj też : Przeglądy okresowe budynków - co mówią przepisy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej