Kiedy wypłata 14 emerytury w 2023? Ile będzie 14 emerytury na rękę?

2023-09-22 14:23
14 emerytura 2023
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Kiedy wypłata 14 emerytury? Rusza we wrześniu!

Kiedy wypłata 14 emerytury w 2023? Trzeba wiedzieć, że wypłaty 14 emerytury już ruszyły. ZUS podał wrześniowe terminy wypłat czternastek - został już tylko jeden termin. Jaki to dzień? Kto dostanie we wrześniu 14 emeryturę i ile wyniesie?

Spis treści

 1. Kiedy wypłata 14 emerytury w 2023? Terminy
 2. Dla kogo 14 emerytura?
 3. Ile wyniesie 14 emerytura?
 4. Czy 14 emerytura jest wolna od zajęć komorniczych?
 5. Kto nie dostanie 14 emerytury?

Przypomnijmy, że 14 emerytury pierwszy raz zostały wypłacone w 2021 roku. 19 lipca 2023 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą czternastki przysługują już na stałe.

Kiedy wypłata 14 emerytury w 2023? Terminy

Wypłaty 14 emerytury ruszyły 1 września. - Nasi seniorzy będą otrzymywali czternastą emeryturę jako wsparcie w ramach solidarności międzypokoleniowej - podkreśliła szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

- 14 emerytury oczywiście będą wypłacane w terminach wypłaty świadczeń, a więc będzie to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września. (...) Wysokość czternastej emerytury brutto to 2650 zł. W ustawie zawarte jest kryterium dochodowe, jest to próg 2900 zł. Jednakże nie ma odcięcia od razu po tej kwocie. Zastosowany jest mechanizm złotówka za złotówkę - poinformowała na konferencji szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Minister podkreśliła również, że świadczenie to jest "swoistą poduszką bezpieczeństwa" dla seniorów. - Poziom inflacji wprawdzie spada, ale jest jednak ona jeszcze wysoka. Jesteśmy odpowiedzialnym rządem i takie działanie, taka decyzja została podjęta, żeby świadczenie było wyższe - wyjaśniła.

Dla kogo 14 emerytura?

Trzeba wiedzieć, ze świadczenie, popularnie zwane czternastką, przysługuje nie tylko osobom pobierającym standardową emeryturę. W sumie ustawa w art. 2 wyszczególnia aż szesnaście grup świadczeniobiorców, otrzymujących z ZUS pieniądze na podstawie odrębnych ustaw. Są to między innymi osoby otrzymujące emerytury rolnicze, emerytowani żołnierze zawodowi, policjanci i byli funkcjonariusze wszelkich innych służb mundurowych. Ponadto do 14. emerytury uprawnione są z tytułu:

 • emerytury pomostowej, okresowej kapitałowej lub częściowej;
 • emerytury groszowej, czyli w wysokości niższej niż najniższa emerytura;
 • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego;
 • renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym wypłacanej inwalidom wojennym i wojskowym, renty wypadkowej i szkoleniowej;
 • renty socjalnej i renty socjalnej w zmniejszonej wysokości;
 • renty rodzinnej;
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, czyli tzw. emerytury Mama 4+, także w wysokości niższej niż najniższa emerytura;
 • świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych;
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Ważne, by prawo do jednego z tych świadczeń przysługiwało takiej osobie w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty.

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, czternastkę w pełnej wysokości dostanie 6,8 mln emerytów, a 1,5 mln osób będzie miało kwotę świadczenia pomniejszoną na zasadzie złotówka za złotówkę.

Ile wyniesie 14 emerytura?

Tak zwana 14 emerytura wynosi 2650 zł brutto. Zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę. Żeby prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od wszelkich innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych.

Czy 14 emerytura jest wolna od zajęć komorniczych?

Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, w tym np. od zajęć komorniczych.

Kto nie dostanie 14 emerytury?

Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej