Kiedy przejść na emeryturę w 2024? Kiedy najlepiej przejść na emeryturę - ZUS zdradza sekret

2024-04-09 10:44
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku
Autor: Szymon Starnawski Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku? Luty to dobry miesiąc

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Takim miesiącem jest luty 2024, więc jeśli ktoś planuje przejść na emeryturę w najbliższym czasie, wniosek do ZUS powinien złożyć jeszcze w tym miesiącu. Dlaczego opłaca się przejść na emeryturę w lutym? Ile można zyskać? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Co wpływa na wysokość emerytury?
  2. Czy można wybrać miesiąc przejścia na emeryturę?
  3. Wysokość emerytury a wskaźnik dalszego trwania życia
  4. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku? Wybierz luty!
Pogadane. Zbudowane. 1. Fotowoltaika

Co wpływa na wysokość emerytury?

Prawa do emerytury nabywają osoby, które ukończyły powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 lat, a mężczyźni 65 lat oraz mają udokumentowany okres ubezpieczeniowy. Na prawo do emerytury nie ma wpływu staż pracy, ale już wpływa on na wysokość świadczenia. Im dłużej pracujemy i im większe składki odprowadzamy, tym wyższa będzie emerytura.

Wielkość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków na subkoncie w ZUS oraz od średniego, dalszego trwania życia (stosuje się tu tabele Głównego Urzędu Statystycznego). Ale także wpływ na wysokość świadczenia ma to, w którym miesiącu przyszły emeryt złoży wniosek do ZUS.

Czy można wybrać miesiąc przejścia na emeryturę?

Przepisy nie określają dokładnego terminu złożenia wniosku o emeryturę. Do przyznania świadczenia powinny być spełnione jedynie dwa warunki, czyli przyszły emeryt powinien być w odpowiednim wieku i mieć udokumentowany okres składkowy. Dlatego można wybrać dowolny miesiąc, jednak dobrze jest rozważyć najbardziej atrakcyjny termin.

Nawet Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznaje, że w niektórych miesiącach przechodzenie na emeryturę może być niekorzystne finansowo dla ubezpieczonego. Wpływ na to mają terminy waloryzacji składek, tabela dalszego trwania życia z GUS-u, a także ostatnio dodatkowe świadczenia, jak trzynasta i czternasta emerytura. Wybierając odpowiedni miesiąc do złożenia wniosku o emeryturę możemy wpłynąć na jej wysokość nawet o kilkaset złotych.

Wysokość emerytury a wskaźnik dalszego trwania życia

Na wysokość emerytury wpływa także wskaźnik dalszego trwania życia. Jest taki sam dla wszystkich przyszłych emerytur. Im przewidywane trwanie życia jest krótsze, tym wyższa emerytura, bo zebrane pieniądze dzieli się przez mniejszą liczbę miesięcy. 

Ostatnio wskaźnik ten się zwiększa (przewidywany średni okres życia wydłuża się), co oznacza, że emerytury wyliczane są niej korzystniej. Tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn podaje co roku GUS w specjalnym komunikacie i obowiązują one od 1 kwietnia do końca końca marca następnego roku.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku? Wybierz luty!

Dlaczego luty jest korzystnym miesiącem na przejście na emeryturę?

  • Obowiązują jeszcze (do kwietnia 2024) korzystniejsze tablice dalszego trwania życia, dzięki czemu możemy zyskać emeryturę wyższą i kilkanaście procent. Przejście na emeryturę po 1 kwietnia będzie już mniej korzystne ze względu na ten wskaźnik.
  • Wysoka waloryzacja emerytury od 1 marca, która wyniesie 12,12%, i która obejmie osoby przechodzące na emeryturę w lutym. 
  • Roczna waloryzacja składek na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS za 2022 rok plus dodatkowa waloryzacja kwartalna, począwszy od I kwartału 2023 roku.

Podsumowując, decyzja o przejściu na emeryturę w lutym 2024, pozwoli na podniesienie świadczenia nawet o kilkaset zł.

Warto też przypomnieć, że w kwietniu 2024 szykowane są również wypłaty 13. emerytury, a w październiku 14. Trzynastka ma być wypłacana w wysokości najniższego świadczenia, natomiast wysokość 14. nie jest jeszcze znana.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej