Kasowy PIT dla przedsiębiorców - co to jest? Co oznacza dla przedsiębiorców kasowy PIT?

2023-12-13 15:28
kasowy PIT
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Jest zapowiedź kasowego PITu dla przedsiębiorców

Kasowy PIT dla przedsiębiorców to zapowiedź nowego rządu. Bolączką przedsiębiorców jest opłacanie podatku od zaksięgowanych przychodów, a nie od faktycznego stanu rachunków. To ma się zmienić, a obietnicę złożył premier Donald Tusk w swoim expose. Co oznacza dla przedsiębiorców kasowy PIT?

Czy Donald Tusk będzie dobrym premierem?

Spis treści

  1. Co to jest kasowy PIT?
  2. Na czym polega metoda kasowa w podatku dochodowym?

Zero na koncie, stos niezapłaconych przez klientów faktur i obowiązek odprowadzenia od nich podatku, to była codzienność polskiego przedsiębiorcy. Zwłoka w zapłacie za usługę lub towar była traktowana pobłażliwie, natomiast zwłoka w odprowadzeniu podatku groziła od razu karą finansową. To zmieni kasowy PIT zapowiedziany przez premiera.

Co to jest kasowy PIT?

Ten obiegowy skrót myślowy oznacza, że za przychód w myśl prawa uważa się tylko kwoty, które zostały faktycznie zapłacone. Przedsiębiorca nie musi płacić podatku od zaksięgowanych w danym okresie kwot należnych, a tylko za te które zostaną zapłacone. Nie trzeba płacić daniny fiskusowi, jeśli faktycznie jeszcze nie wpłynęła na konto zapłata za towar, pracę czy usługę.

Na czym polega metoda kasowa w podatku dochodowym?

Do chwili obecnej przedsiębiorcy mają możliwość skorygowania przychodu dopiero po 90 dniach od nieotrzymania zapłaty. To bardzo długi czas, dodatkowo nie zawsze można skorzystać z tej usługi – nie ma możliwości skorygowania podatku w przypadku kiedy wierzyciel jest w trakcie postępowań restrukturyzacyjnych, upadłościowych, likwidacji lub rozlicza się podatkowo zagranicą.

Przy zastosowaniu metody kasowej nie ma potrzeby wprowadzania korekt, ponieważ podatek naliczany jest tylko od zapłaconych faktur. To prosty sposób na odprowadzenie podatku dochodowego od towaru i usługi w momencie, kiedy doszło już do zapłaty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej