Kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej - ile wyniesie? Kto zapłaci?

2023-04-11 13:24
Kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej
Autor: Getty Images Kto może zapłacić karę za brak świadectwa charakterystyki energetycznej?

Jaka kara przewidziana jest za brak świadectwa charakterystyki energetycznej? Komu grozi kara za brak świadectwa energetycznego? Trzeba znać odpowiedzi na te pytania, bo już od 28 kwietnia 2023 będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej domów i mieszkań. W jakich sytuacjach świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Spis treści

  1. Jaka kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej?
  2. Dla kogo kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej?
  3. Świadectwo energetyczne dla nowych domów
  4. Świadectwo energetyczne w momencie sprzedaży lub wynajmu

28 kwietnia 2023 wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz prawa budowlanego. Wprowadza ona obowiązek sporządzania charakterystyki energetycznej dla domów i mieszkań. Zgodnie z polityką mającą na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wszystkie domy, jedno- oraz wielorodzinne, a także mieszkania mają mieć świadectwo charakterystyki energetycznej. To pozwoli dokładnie określić, jakie są ich standard energetyczny i zapotrzebowanie na energię, a także ocenić, jakie będą koszty utrzymania takiego domu lub mieszkania, ze szczególnym uwzględnieniem ogrzewania i chłodzenia.

Świadectwo energetyczne jest wymagane w określonych sytuacjach, a za jego brak grozi kara.

Jaka kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej?

Brak świadectwa energetycznego jest zagrożony karą grzywny, która może wynosić do 5000 zł.

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane, kiedy wykorzystujemy istniejący budynek (lub lokal) na własny użytek, tj. nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować.

Dla kogo kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej?

Wyjaśniamy, kto i w jakich sytuacjach jest zobowiązany posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku lub mieszkania, a jeśli nie będzie go miał, to może zapłacić karę.

Generalnie można powiedzieć, że od 28 kwietnia 2023  świadectwo charakterystyki energetycznej mają obowiązek przygotować:

  • inwestorzy zgłaszający zakończenie budowy lub nowe domy do użytkowania,
  • sprzedający lub wynajmujący domy lub mieszkania.

Świadectwo energetyczne dla nowych domów

Od 28 kwietnia 2023 każdy inwestor nowo wybudowanych budynków będzie miał obowiązek dołączenia świadectwa charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy domu lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Dotyczy to zarówno inwestorów indywidualnych, deweloperów, jak i spółdzielni mieszkaniowych.

Obowiązek ten dotyczy wszystkich domów mieszkalnych i mieszkań, z wyjątkiem:

  • domów o powierzchni zabudowy do 70 m² budowane dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • obiektów zabytkowych,
  • budynków związanych z wykonywaniem kultu religijnego,
  • domów mieszkalnych użytkowanych nie dłużej niż 4 miesiące w roku,
  • budynków gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m²·rok).

Świadectwo energetyczne w momencie sprzedaży lub wynajmu

W momencie sprzedaży albo najmu każdy dom lub mieszkanie muszą mieć świadectwo energetyczne, tak żeby nowi użytkownicy mogli ocenić standard oraz koszty utrzymania. Świadectwo energetyczne musi zostać przekazane w momencie kupna-sprzedaży lub wynajmu domu mieszkalnego lub jego części albo mieszkania - spółdzielczego własnościowego.

Obowiązek przygotowania i dostarczenia świadectwa energetycznego spoczywa na sprzedającym lub wynajmującym. W przypadku jego braku to oni zapłacą karę.

Przypominamy, że w takiej sytuacji świadectwo musi być przygotowane także dla domów lub mieszkań, które standardowo są zwolnione z jego posiadania, np.:

  • domy o powierzchni zabudowy do 70 m² budowane dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • domy czy lokale w zabudowaniach kościelnych albo klasztornych,
  • domy oddane do użytkowania przed 1 stycznia 2009 r., kiedy to wprowadzono świadectwa energetyczne.

Dotyczy to również sytuacji, gdy mamy świadectwo energetyczne starsze niż 10 lat albo gdy budynek został poddany modernizacji. W momencie sprzedaży lub najmu musimy przygotować nowe świadectwo energetyczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany